Rynki finansowe mocne i stabilne, czekają na dane

PAP
opublikowano: 21-07-2008, 17:06

Początek tygodnia upłynął na rynkach finansowych przy braku danych makroekonomicznych, co przełożyło się na  stabilizację oraz małe obroty. Kolejne dni to nadal mocna krajowa waluta. Nastrój na rynku obligacji będzie uzależniony m.in. od inflacji bazowej.

"Dzisiaj na rynku nudno, właściwie nic się nie dzieje. Nie było danych makro zarówno światowych, jak i z Polski" - powiedział PAP analityk rynków finansowych z Raiffeisen Bank Marcin Grotek.

"Kolejne dni powinny być równie spokojne. Odczyt inflacji bazowej będzie mniej ważny, raczej trudno spodziewać się niespodzianek, analitycy prognozują go dość dobrze. Również piątkowe dane o sprzedaży będą mniej ważne, chyba, że odchylą się znacznie od oczekiwań" - dodał.

NBP opublikuje dane o inflacji bazowej za czerwiec we wtorek o godz. 14.00.

Członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Filar, uważa, że inflacja bazowa w czerwcu może wynieść 2,2 proc. lub nieco więcej.

W piątek GUS poda dane o sprzedaży detalicznej. Analitycy spodziewają się sporego wzrostu, co może się negatywnie odbić na rentowności obligacji.

Według ankiety PAP, wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu dwunastomiesięcznym wyniósł w czerwcu 16,5 proc., a miesięczny 4,4 proc.

Zdaniem analityka, wpływ na rynek FX, chociaż ograniczony, mogą mieć wypowiedzi członków RPP.

"Mogą one wpłynąć w jakiś sposób, chociaż wydaje się, że pojedynczy członkowie nie mają aż takiej siły przekonywania i autorytetu dla rynku" - ocenił Grotek.

"Złoty będzie się umacniał do poziomu 3,20 zł/euro, może się zdarzyć także kilkugroszowa korekta deprecjacyjna" - dodał.

Spokój udzielił się w poniedziałek także krajowemu rynkowi obligacji.

"Spokojny dzień, niewielkie ruchy. Aukcja bonów nie miała znaczenia. Natomiast zapowiedziana przez MF aukcja switch, która oznacza dodatkową podaż działa negatywnie" - powiedział PAP diler obligacji z Banku ABN AMRO Paweł Kielek.

"Najbliższe dni i publikowane dane będą testem sentymentu na długu" - dodał.

MF sprzedało na przetargu 26-tygodniowe bony o wartości 1.000,0 mln zł z puli 1.000,0 mln zł oraz 13-tygodniowe za 500 mln zł z puli 500 mln zł.

Ministerstwo Finansów organizuje w środę przetarg zamiany, na którym zamierza odkupić do 2,5 mld zł obligacje OK0808. W zamian resort finansów chce sprzedać papiery PS0413.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynki finansowe mocne i stabilne, czekają na dane