Rynki lokalne zyskują coraz większe znaczenie

Poprzedni rok był udany dla rynku nieruchomości logistyczno-magazynowych. Ten również, zdaniem ekspertów, powinien być dobry.

Rynki lokalne zyskują coraz większe znaczenie

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 22-06-2006, 00:00

Poprzedni rok był udany dla rynku nieruchomości logistyczno-magazynowych. Ten również, zdaniem ekspertów, powinien być dobry.

W pierwszym kwartale 2006 r. wzrosły zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej. Rozpoczęto również nowe inwestycje. Najwięcej nowych obiektów tego typu buduje się dziś poza Warszawą — w rejonie Katowic, Poznania, Łodzi i Wrocławia. Pod względem tempa inwestycji regiony powoli dystansują stolicę.

Popyt w górę

Prognozy dla rozwoju całego rynku magazynowego są dziś bardzo optymistyczne. Z chwilą wejścia Polski do Unii zaczął się niezwykle szybki rozwój tego sektora.

Nasz kraj oferuje obecnie prawie dwa miliony metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej, a eksperci prognozują kolejne trzy miliony w ciągu najbliższych trzech-pięciu lat. Naszymi atutami są: chłonny rynek, niskie czynsze, stosunkowo tania ziemia i duży rynek pracy.

— Mamy ogromny potencjał i inwestorzy zagraniczni to dostrzegają. Wzrost inwestycji przekłada się na ożywienie w całym sektorze logistyczno-magazynowym — uważa Grzegorz Cesarczyk, analityk w dziale powierzchni magazynowych CB Richard Ellis.

Potwierdzają to liczby. Z raportu CB Richard Ellis wynika, że w tym roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wzrosły o 2,3 proc. Jednocześnie pojawia się coraz więcej nowych projektów. Pod koniec pierwszego kwartału tego roku w budowie znajdowało się 358 tys. mkw.

Stolica nadal pozostaje głównym centrum logistycznym Polski, jednak dystans między nią a miastami regionalnymi, systematycznie się zmniejsza.

Poza Warszawą i jej okolicami, regionami o największej podaży powierzchni magazynowych są obecnie: Polska środkowa — z Łodzią, Piotrkowem Trybunalskim i Strykowem, rejony Poznania, Wrocławia oraz Górny Śląsk.

— Rynki regionalne zyskują na znaczeniu. Obecnie buduje się tam więcej niż w Warszawie — ocenia Grzegorz Cesarczyk.

O wzroście popytu na powierzchnie magazynowe w regionach świadczy fakt, że znaczna część nowo budowanych obiektów została wynajęta jeszcze przed oddaniem do użytku. Łączna wielkość powierzchni wynajętej tylko w pierwszych miesiącach 2006 r. wyniosła ponad 136 tys. mkw. Oznacza to wzrost popytu o blisko 68 proc. w stosunku do tych samych miesięcy roku ubiegłego.

W 2005 r. największą dynamiką wśród lokalnych rynków wykazał się Górny Śląsk, gdzie powstało najwięcej nowych magazynów.

— Ten region zyskuje ze względu na zlokalizowaną tam specjalną strefę ekonomiczną oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową i przemysłową —podkreśla ekspert CB Richard Ellis.

Jego zdaniem, potencjał aglomeracji katowickiej jest ogromny. Problem stanowi jednak możliwość zdobycia odpowiednich gruntów.

— Inwestorzy preferują płaskie tereny. Tymczasem Górny Śląsk to obszar pofałdowany, a niwelacja gruntu wymaga dużych nakładów — ocenia Grzegorz Cesarczyk.

Znak zapytania

Ważnym rynkiem magazynowo-logistycznym jest również Poznań. Szanse dla rozwoju dogodnych lokalizacji pod budowę centrów logistycznych w okolicach stolicy Wielkopolski stwarza przede wszystkim bliskość granicy niemieckiej oraz budowa autostrady A2. Zdaniem analityka CB Richard Ellis, ten region jest najbardziej efektywny, a popyt jest tutaj dostosowany do podaży.

Dużą dynamikę wzrostu wykazuje obecnie również Wrocław. Ostatnio powstały tu duże projekty logistyczne, m.in. Prologis Park Wrocław o powierzchni 37 tys. mkw., Parkridge (15 tys. mkw.) i Logistic Park Tiner (20 tys. mkw.).

— To młody rynek, który zaczął się imponująco rozwijać dopiero w ubiegłym roku. Zainteresowanie deweloperów jest duże, co oznacza, że w najbliższym czasie pojawi się tutaj więcej nowych obiektów — uważa Grzegorz Cesarczyk.

Drugim ważnym rynkiem, który jego zdaniem ma również szansę rozwoju, są okolice Łodzi, Strykowa i Piotrkowa Trybunalskiego. Powód to przede wszystkim znakomita lokalizacja.

Najważniejsze z już istniejących tu centrów logistycznych to m.in. Logistic City-Piotrków Distribution Center (na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego) oraz Tulipan Park-Stryków (na północnyzachód od Piotrkowa, w Strykowie).

Swoje centra dystrybucyjne mają tutaj również takie firmy, jak m.in. Ikea, Auchan i już wkrótce Kaufland. Planowana jest również rozbudowa parku określanego jako największy w Europie Środkowej i Wschodniej, tj. Poland Central. Czy „złoty trójkąt” stanie się zatem drugim po Warszawie największym rejonem koncentracji centrów magazynowo-logistycznych w Polsce?

— To pytanie wciąż pozostaje otwarte. Na pewno jest to doskonałe miejsce na takie inwestycje ze względu na lokalizację. Dlatego działki w tym rejonie są już zabezpieczone przez deweloperów i czekają na swój czas — uważa analityk CB Richard Ellis.

Okiem eksperta

Wkrótce zacznie się specjalizacja

Regiony odgrywają coraz większą rolę na rynku centrów logistycznych. Obecnie buduje się tam więcej niż w Warszawie. Stają się również bardziej dojrzałe. Niedługo zaczną dzielić się na strefy, tak jak to ma miejsce w stolicy.

Ogromnym potencjałem wzrostu dysponuje dziś zwłaszcza Górny Śląsk, który jest jednocześnie potężnym rynkiem konsumenckim. Ma to duże znaczenie, ponieważ rozwój sektora handlu pociąga za sobą rozwój infrastruktury logistycznej, której elementem są obiekty magazynowe. Kolejnym ważnym rynkiem, jest Wrocław. Rozwój sektora magazynowo-logistycznego w tym rejonie to efekt dużych zagranicznych inwestycji i klimatu stworzonego przez miejscowe władze. Jeżeli chodzi o rejon Łodzi, to moim zdaniem, w przyszłości będzie się on intensywnie rozwijał. Jest to jednak odmienny rynek od wrocławskiego. Ze względu na położenie jest najlepszą lokalizacją dla dużych centrów dystrybucyjnych.

Piotr Wąs, Parkridge

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane