Rynki sygnalizują ponad 80 proc. ryzyko recesji w USA

opublikowano: 12-03-2020, 17:32

Rynek akcji to nie gospodarka, ale zbieżność między okresami bessy a recesjami jest wyraźna.

W okresie ostatnich 93 lat S&P500 trzynastokrotnie notował 20 proc. spadek poniżej ostatniego szczytu, co oznaczało techniczny rynek niedźwiedzia. Tylko w dwóch przypadkach gospodarka USA nie zanotowała po tym w ciągu roku recesji: w 1987 i 1966 roku. Z kolei w przypadku 14 recesji w USA w tym okresie tylko trzem nie towarzyszył rynek niedźwiedzia.

fot. Bloomberg

John Normand z JP Morgan wskazuje, że obecne wyceny aktywów na rynku finansowym pokazują 80 proc. prawdopodobieństwo recesji. Jest największe w historii poza okresami, kiedy gospodarka USA była już w recesji. 

Doug Ramsey, szef inwestycji w Leuthold Group zwraca uwagę, że spadki na rynkach akcji nie tylko odzwierciedlają pogorszenie perspektyw wzrostu, ale mają potencjał osłabienia zaufania i wydatków Amerykanów.

- Od wielu miesięcy wskazywaliśmy, że kruche zaufanie konsumentów i biznesu może załamać się pod nawet umiarkowanym cofnięciem się rynków o 8-10 proc., co może ostatecznie pchnąć gospodarkę w recesję – powiedział Ramsey. – Jest bardzo prawdopodobne, że ta rynkowa przecena zada śmiertelny cios najdłuższej w historii gospodarczej ekspansji – dodał.

Podczas recesji S&P500 spada średnio od szczytu do dna o 32 proc., wynika z danych RBC. Oznaczałoby to, że obecne wartość indeksu musiałaby spaść do ok. 2302 pkt. W czwartek S&P500 spada o prawie 8 proc. do 2523,9 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane