Rynki towarowe tkwią w niepewności

Wierciszewski Marek
opublikowano: 11-03-2018, 22:00

Traderzy surowców obawiają się o skutki nasilającego się protekcjonizmu, jednak nie potrafią wskazać, kto mógłby na nim stracić.

Surowcowy indeks Bloomberg Commodity zmierzał do zamknięcia stojącego pod znakiem obaw o powrót protekcjonizmu tygodnia na 0,5-procentowym minusie. Na niewielkim plusie utrzymywał się grupujący globalne spółki wydobywcze Bloomberg Mining Index, który jest w korekcie, po tym jak w ubiegłym roku zyskał 29 proc. — od początku tego roku stracił 3 proc. Po tym jak Donald Trump zapowiedział wprowadzenie ceł na import stali i aluminium, część traderów obawia się o konsekwencje, jakie dla rynków surowcowych oznaczałby wybuch wojny handlowej. Nawrót protekcjonizmu mógłby zagrozić kontynuacji globalnego ożywienia, a to z pewnością przełożyłoby się na koniunkturę na rynkach surowcowych. Obawy te potwierdzał Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który w ubiegłym tygodniu ostrzegł, że zapowiadane przez Stany Zjednoczone cła mogą zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu. Tymczasem Tai Wong, dyrektor w firmie brokerskiej BMO Capital Markets, obawia się, że rząd USA może wziąć na celownik import z Chin, jako odwet za tolerowanie w tym kraju praktyk kradzieży własności intelektualnej. Chiny to największy na świecie konsument wielu surowców.

— Zatarg pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata będzie w krótkim terminie szkodzić surowcom — twierdzi Tai Wong w rozmowie z agencją Bloomberg.

Na rynkach surowcowych panuje znaczna niepewność co do rozwoju sytuacji, ocenia Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Według niej czwartkowe zniżki cen surowców to efekt wzmocnienia dolara. Same cła na stal i aluminium nie powinny mieć dużego wpływu na rynek, kluczowe będą ewentualne kroki odwetowe podjęte przez partnerów handlowych USA, zauważa specjalistka. Na razie od szczegółowych komunikatów powstrzymują się Chiny, natomiast ostrzeżenie dla USA wystosowała Australia, będąca kluczowym producentem złota, rudy żelaza oraz węgla. — Zaostrzenie retoryki krajów istotnych na rynku surowcowym, czy też nawet potencjalna wojna handlowa, z pewnością wpłynęłoby istotnie na ceny surowców. Jednak dokładny wpływ nie sposób ocenić, dopóki nie będziemy znali konkretnych kroków poszczególnych państw — twierdzi Dorota Sierakowska. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wierciszewski Marek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynki towarowe tkwią w niepewności