Rynki w trudnym momencie

  • Marek Rogalski
opublikowano: 11-09-2018, 22:00

Przebieg notowań z ostatnich dni mógłby wskazywać na to, że inwestorzy chcą rozegrać większą korektę ostatniej słabości rynków wschodzących.

Do tego potrzebne byłyby jednak mocniejsze przesłanki. Jakie? Po pierwsze, sygnały poprawy relacji handlowych pomiędzy USA a Chinami. Na razie strony przygotowują się na kolejne zwarcie na wyższe cła, ale być może jesteśmy bliżej, niż dalej prób szukania kompromisu.

Złym sygnałem byłyby informacje o tolerowaniu słabości juana przez tamtejsze władze. Po drugie — Turcja. To teraz kluczowy problem dla strefy euro, gdzie za chwilę zaczniemy spekulować o podwyżce stóp przez Europejski Bank Centralny w 2019 r.

Tymczasem kurs EUR/CHF znalazł się w ostatnich dniach na ponad rocznych minimach, gdyż rynki obawiają się eskalacji kryzysu nad Bosforem, który mógłby nawet wywrócić tamtejszy system finansowy, co zaszkodziłoby europejskim bankom. W czwartek poznamy decyzję Banku Turcji, ale czy „drastyczna” podwyżka stóp procentowych rozwiąże problemy? Po trzecie — globalna pozycja dolara. Chwile jego słabości są szybko wykorzystywane jako pretekst do odbić walut rynków wschodzących.W szerszym kontekście utrzymuje się jednak trend wzrostowy, gdyż Fed pozostaje w cyklu podwyżek stóp procentowych w przeciwieństwie do innych decydentów. Jednocześnie dolar podkrada innym status bezpiecznej przystani ze względu na rosnące stopy. Niemniej jesień może przynieść początek dyskusji nad scenariuszem na przyszły rok, a tutaj rynek może zacząć mieć wątpliwości. Warto w tym względzie będzie śledzić posiedzenie Fedu zaplanowane na 26 września. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu