Rynki wschodzące biją rekordy, ale nie GPW

Artur Szymański
opublikowano: 25-09-2007, 00:00

Morgan Stanley Capital International Emerging Markets Index, wskaźnik koniunktury rynków wschodzących, poprawił rekord hossy — bijąc dotychczasowy szczyt z 23 lipca o 1,1 proc. Inwestorzy chętnie wypychali portfele akcjami spółek chińskich czy rosyjskich, ale Warszawę hossa ominęła szerokim łukiem. Nie pomógł nawet sporo niższy niż oczekiwano odczyt sierpniowej inflacji bazowej na poziomie 1,2 proc., podczas gdy prognozy mówiły o 1,6 proc.

WIG20 zakończył pierwszą sesję tygodnia spadkiem o 1,66 proc. Powiodła się trzecia próba niedźwiedzi sprowadzenia indeksu poniżej 3750 pkt po tym, jak w środę i piątek byki skutecznie jej broniły. Kolejną barierą będzie obszerna luka hossy 3663- -3750 pkt, powstała 19 września w wyniku euforii po obniżce stóp procentowych w USA. By osiągnąć jej dolną granicę, WIG20 musiałby spaść jeszcze o ponad 1,3 proc.

Posiadaczy akcji na duchu trzyma zdecydowany spadek obrotów. Wartość handlu walorami największych dwudziestu emitentów GPW sięgnęła zaledwie 580 mln zł, podczas gdy w ostatni piątek obroty wyniosły 1,97 mld zł. Na początku tygodnia graczom nie paliło się więc do uszczuplania stanu posiadania akcji w portfelach.

Może z wyjątkiem banków, które sprawowały się najsłabiej spośród reprezentantów WIG20. Wszystkie były pod kreską, a najmocniej spadła wartość BRE Banku — o 4,6 proc. Lepiej wiodło się branży budowlanej. Spośród trzech blue chipów, które poszły w górę, najwięcej zarobili właściciele Polnordu, debiutującego w WIG20. Na przeciwnym biegunie znalazł się Polimex-Mostostal z 4,7-procentową stratą.

Artur Szymański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynki wschodzące biją rekordy, ale nie GPW