"Rynki wschodzące wzrosną o 32 proc."

MD
opublikowano: 20-06-2009, 11:22

Indeks rynków akcji gospodarek wchodzących może wzrosnąć jeszcze o 32 proc. przez najbliższe 12 miesięcy, uważa Jonathan Garner, strateg rynków wschodzących w Morgan Stanley.

W najnowszym raporcie Garner napisał, że MSCI Emerging Markets Index może osiągnąć 985 pkt. do czerwca 2010 roku. Uzasadnia to szybszym niż się oczekuje wzrostem zysków spółek z gospodarek wschodzących. Według jego szacunków, w 2010 roku wzrosną one o 28 proc. po tym, jak w obecnym roku spadną o 15 proc. Wcześniej szacowano tegoroczny spadek na 25 proc., a wzrost w 2010 roku na 20 proc.

Garner ostrzega jednak klientów Morgan Stanley, aby nie śpieszyli się z wchodzeniem na rynki gospodarek wschodzących, bo jego zdaniem, globalna sytuacja gospodarcza przestanie się poprawiać. Indeks MSCI może stracić 33 proc. od tegorocznego szczytu w trakcie najbliższych trzech miesięcy pod wpływem słabszych danych makroekonomicznych z Chin i USA. Garner uważa, że w najlepszej sytuacji są rynki akcjo azjatyckich gospodarek wschodzących, gdzie rozwinął się prawdziwy rynek byka, ale i tam nie zaleca wchodzenia na rynek w letnich miesiącach.

Z prognozą korekty na rynkach akcji gospodarej wschodzących, przedstawioną przez Garnera, nie zgadza się  Adrian Mowat, strateg JPMorgan Chase & Co. W niedawno opublikowanym raporcie pisze, że nie ma wciąż istotnych fundamentalnych czynników, które wskazywałyby na możliwość korekty. Twierdzi, że inwestorzy powinni próbować skorzystać z czerwcowego cofnięcia się rynków wobec możliwości dalszych wzrostów do końca tego roku. 

MD, Bloomberg
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / "Rynki wschodzące wzrosną o 32 proc."