Rynki wschodzące zgodne ze statystyką

Tomasz Hońdo, Quercus TFI
opublikowano: 21-06-2018, 22:00

Okazuje się, że znajomość pewnych statystyk rynkowych może być bardzo przydatna w praktyce.

Okazuje się, że znajomość pewnych statystyk rynkowych może być bardzo przydatna w praktyce. Dowodzą tego nasze badania na temat rynków wschodzących. Na jesieni ubiegłego roku zaczęliśmy zwracać uwagę, że fala wzrostowa indeksu emerging markets należy do najdłuższych w historii i że poprzednie najdłuższe serie były przerywane przez ponad 20-procentowe spadki. Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, że ta fala stanie się rekordowo długa — doszło do tego w styczniu tego roku. Ale w końcu prawa statystyki zaczęły dawać o sobie znać. Od stycznia trwa korekta spadkowa, która zdążyła jak na razie zredukować wartość indeksu emerging markets o prawie 15 proc.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Jakie wnioski na przyszłość można wysnuć z tych statystyk?

Skoro poprzednie najdłuższe fale wzrostowe były przerywane przez 20-25-procentową zniżkę, to można się zastanawiać, czy również tym razem nie powinno dojść do podobnej przeceny. Czyli obecne 15 proc. spadku od szczytu może być, według tych statystyk, liczbą jeszcze niewystarczającą (aczkolwiek spora część korekty, według tych obliczeń, może być już za nami).

Ale jest też wniosek optymistyczny na dłuższą metę.

Jeśli obecne zawirowania na rynkach są po prostu przewidywalną, wynikającą ze statystyk korektą po nadmiernie długotrwałych zwyżkach, to po wypełnieniu tego statystycznego potencjału zniżkowego emerging markets powinny teoretycznie powrócić do trendu wzrostowego. Zauważmy ważną kwestię — żadna z fal wzrostowych zestawionych w naszej tabeli nie była falą kończącą hossę. Każda z nich — podobnie jak późniejsza korekta — pojawiała się w trakcie hossy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo, Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy