Rynkowe plotki przegrały z faktami

Mariusz Potaczała
04-05-2009, 00:00

W minionym tygodniu złoty początkowo osłabiał się względem głównych walut, by w kolejnych dniach, na fali poprawy nastrojów na globalnym rynku, z nawiązką odrobić straty. Kurs EUR/PLN zniżkował z 4,6000 o ponad 20 groszy, USD/PLN natomiast w tym czasie spadł o 25 groszy z 3,5200. Osłabienie polskiej waluty na początku tygodnia było skutkiem rozczarowania inwestorów, związanego z możliwym opóźnieniem terminu przyjęcia euro w Polsce oraz pogorszeniem się nastrojów na światowych giełdach. Sentyment na parkietach osłabił się z kolei w wyniku spekulacji wokół wyników stress-testów oraz doniesień o słabej kondycji sektora bankowego w Niemczech.

Plotki rynkowe przegrały jednak z faktami, czyli z lepszymi od prognoz danymi makro z USA, Eurolandu oraz Azji. Nastroje poprawiły się na tyle, że zignorowano kolejne dane o spadku PKB w USA w I kwartale. Może to świadczyć o tym, iż rynek zdyskontował już wiele negatywnych scenariuszy dla globalnej gospodarki, dobre dane natomiast stanowią w obecnym momencie duże pozytywne zaskoczenie.

Mariusz Potaczała

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynkowe plotki przegrały z faktami