Rynkowe wskaźniki są bardzo niskie

DI
opublikowano: 09-01-2012, 00:00

GIEŁDA

MICHAŁ KOPICZYŃSKI

zarządzający ING TFI

Miniony rok wbrew przewidywaniom nie zakończył się dobrze dla posiadaczy akcji. Po dwóch latach zwyżek (w 2009 r. +47 proc., w 2010 r. +19 proc.) indeks WIG spadł w 2011 r. o 21 proc. Spadek był duży mimo sporych zysków spółek. Najpopularniejszy wskaźnik wyceny C/Z (cena akcji podzielona przez zysk na akcję) wyniósł na koniec roku około 8 w porównaniu z 14 na koniec 2010 r. Gdyby nie wzrost zysków spółek, wskaźnik wynosiłby obecnie około 11. Spadek wskaźnika w połowie wynika z zachowania indeksów giełdowych, a w połowie ze wzrostu zysków spółek.

Dziś zysk roczny spółek wynosi około 12,5 proc. ich ceny. Wyceny są bliskie dna bessy, co potwierdza wskaźnik C/WK wynoszący około 1. To z kolei oznacza, że można kupić przedsiębiorstwa giełdowe za równowartość ich majątku. Takie wyceny wskazują, że inwestorzy obawiają się rozwoju kryzysu, co powinno osłabić zyski spółek. Jeśli okazałoby się, że te obawy są przesadzone, to obecne ceny należy uważać za dość atrakcyjne. Oczywiście należy pamiętać, że niskie wyceny mogą się utrzymywać na rynku długo i zawsze mogą spaść jeszcze bardziej.

Ten rok zapowiada się jako wielka niewiadoma. Z jednej strony niskie wyceny mogą spowodować duże zwyżki, ale z drugiej niekorzystny rozwój sytuacji w Europie może pociągnąć za sobą dalszy wzrost awersji do ryzyka i spadki cen akcji. W tych warunkach lepiej skoncentrować się na analizowaniu informacji lub konsekwentnym inwestowaniu, niż próbować przewidywać, co wydarzy się na rynkach.

Dziś zysk roczny spółek wynosi około 12,5 proc. ich ceny. Wyceny są bliskie dna bessy, co potwierdza wskaźnik C/WK wynoszący około 1.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynkowe wskaźniki są bardzo niskie