Czytasz dzięki

Rynkowy krajobraz po Grecji

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 23-07-2015, 22:00

Dla rynków globalnych liczy się jednak to, że w najbliższym czasie nie ma ryzyka paniki związanej z wyjściem Grecji ze strefy euro

Sytuacja, w której premier Grecji Aleksis Tsipras namawia w parlamencie do głosowania za programem, który sam otwarcie krytykuje, jest co najmniej dziwna, szczególnie jeśli na jego podstawie Grecy mają dostać kolejne 100 mld EUR (choć trzeba pamiętać, że duża część tej sumy zostanie przeznaczona na spłatę starych długów). Dla rynków globalnych liczy się jednak to, że w najbliższym czasie nie ma ryzyka paniki związanej z wyjściem Grecji ze strefy euro. Muszą one zatem przesunąć swoją uwagę gdzie indziej.

Być może z Warszawy, gdzie indeks blue chipów coraz mocniej tonie pod presją banków i taniejących surowców, tego tak dobrze nie widać, jednak na rynkach mieliśmy ostatnio sporą odwilż. Do tego stopnia, że niemiecki DAX odrobił ponad połowę „greckich” strat, amerykański S&P500zbliżył się do szczytów, jen znalazł się w odwrocie, a waluty rynków wschodzących (wystarczy spojrzeć na EUR/PLN) zyskiwały. To ni mniej, ni więcej wzięcie przez rynki głębokiego oddechu. Teraz, gdy stres minął, należy sobie jednak zadać pytanie: co dalej?

Giełdowe indeksy na świecie odpowiedzi zaczęły szukać w sezonie wyników na Wall Street, który trwa w najlepsze. Na razie jednak nie przynosi rozstrzygających odpowiedzi. Co prawda już teraz spodziewamy się, że zysk na akcję dla całego indeksu będzie lepszy, niż zakładał konsensus, ale to nadal będzie prawdopodobnie spadek w ujęciu rocznym. Co więcej, zysk na akcję nie mówi wszystkiego — np. Apple pokazał wyższy, ale akcje traciły na wartości, gdyż rozczarowała sprzedaż iPhone’ów, szczególnie w Chinach.

Część spółek pokazuje niezłe zyski, ale mniejsze od oczekiwań przychody. Trudno uznać to za dobrą bazę pod oczekiwany dwucyfrowy wzrost zysku na akcję dla S&P500 w 2016 r. Skoro mowa o Chinach, te również pomogły w rynkowym odreagowaniu w dość niekonwencjonalny sposób, zatrzymując wyprzedaż: wstrzymania handlu, zakaz krótkiej sprzedaży czy finansowane przez bank centralny zakupy akcji przez brokerów. Chiński problem został przykryty, ale nie rozwiązany. Wreszcie mamy Fed, który wydaje się zdeterminowany, aby podnieść we wrześniu stopy, nawet pomimo nie do końca przekonujących danych z amerykańskiej gospodarki.

Podsumowując, dzięki odsunięciu w czasie greckiego problemu — bo chyba tylko tak można to nazwać — globalne indeksy straciły pretekst do dwucyfrowej korekty. Jednocześnie jednak nie zyskały dobrych powodów, aby kontynuować hossę. © Ⓟ

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień CFA X-Trade Brokers DM

Polecane