Rysunki Felliniego

Teat
opublikowano: 15-12-2006, 00:00

Tylko do niedzieli (17 grudnia) można jeszcze zobaczyć w Krakowie rewelacyjną wystawę rysunków Federica Felliniego. Sprowadzona do Polski staraniem Włoskiego Instytutu Kultury jest jedyną okazją do poznania tej części działalności twórczej wybitnego reżysera. Wielbiciele jego talentu nie będą zawiedzeni, a być może zaskoczeni niektórymi dziełami. Karykatury przyjaciół i współpracowników, „nadseksualne” kobiety, galeria groteskowych typów ludzkich, oryginalne ptaki i projekty kostiumów do jego filmów — w ciekawej, czystej i przejrzystej aranżacji — to nie lada gratka dla widzów.

Malował i rysował najczęściej bezinteresownie. Legenda głosi, że robił to podczas niezobowiązujących rozmów, w barach i kawiarniach, na serwetkach i skrawkach gazet. Na wystawie zgromadzono 69 rysunków wykonanych podczas pracy nad filmami: „Osiem i pół”, „Słodkie życie”, „Rzym” i „Casanova”. Całość pięknie uzupełnia 9 kostiumów, pochodzących z planów filmowych tych dwóch ostatnich filmów, oraz oryginalne włoskie plakaty filmowe. Przykuwają uwagę zwłaszcza biskupie ornaty z pokazu mody kościelnej z filmu „Rzym”. Wszystkie kostiumy zostały zrealizowane przez Danila Donatiego, nadwornego scenografa Felliniego, na podstawie sugestii samego reżysera, który swoje intencje wszystkim współpracownikom zwykł tłumaczyć właśnie za pomocą rysunków.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich, Kraków, tel. 012-422-70-21,

e-mail: muz.sw@poland.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Teat

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu