Ryszard II

Michał Mizera
opublikowano: 15-10-2004, 00:00

Wielki powrót. W każdym razie — szumnie zapowiedziany.

„Ryszard II” Williama Szekspira — w nowym przekładzie Piotra Kamińskiego! — wraca po 40 latach na warszawskie sceny. Wraca na nią także po długiej przerwie Michał Żebrowski, najzdolniejszy aktor młodego pokolenia, jak chcą niektórzy. Wraca także, jako reżyser, Andrzej Seweryn. Zapowiada wierność autorowi i chrześcijańską interpretację dramatu, szukającą analogii między Jezusem a tytułową postacią. Zobaczymy...

Seweryn, jak się przyssie do tej „wierności autorowi”, to czyni z niej sztandarowy punkt walki z innowiercami w teatrze. Tymczasem chodzi mu tylko (i aż!) o interpretację możliwie bliską tekstowi, w każdym razie dającą się uzasadnić literą dramatu. Z całą pewnością przyda się taka odtrutka na pomysły inscenizacyjne naszych czołowych młodych reżyserów.

„Ryszard II” nie zrobił takiej teatralnej kariery jak „Ryszard III”. To typowa kronika historyczna, trzeba wysiłku (i wiedzy), by połapać się w pokrewieństwach i koligacjach, o stronnictwach nie wspominając. Warto się przez to przebić, gdyż mimo wszystko to nadal dzieło Szekspira i wielkich uniwersalnych tematów tam nie brakuje.

Za scenografię odpowiada Boris Kudlicka, za kostiumy — Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk, a za światło — Felice Ross. Czyli — najlepsi i najzdolniejsi. Od nazwisk w obsadzie można dostać zawrotu głowy (pewnie dostaną go kasjerki oblegane przez fanki Żmijewskiego): Budzisz-Krzyżanowska, Kownacka, Gogolewski, Przegrodzki, Żmijewski, Kolberger, Bonaszewski, Talar, Przybylski — i inni znakomici aktorzy. Oczy wielu będą skierowane na Karolinę Gruszkę, raz że ładna, dwa że utalentowana, a to jej pierwsza duża rola w Narodowym. Anna Gryszkówna będzie miała konkurencję.

Teatr Narodowy, spektakle 16, 17, 19-23 X, godz. 19.00, bilety: (22) 69 20 604, 69 20 664, fax: 69 20 744, e-mail: bow@narodowy.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Ryszard II