Ryzyko dewaluacji saudyjskiego riala skokowo wzrosło

Notowania instrumentów pochodnych używanych do obstawiania dewaluacji waluty Arabii Saudyjskiej rosną w reakcji na pogłębienie przeceny ropy oraz zmianę na stanowisku szefa banku centralnego. Paradoksalnie dewaluacja riala mogłaby być dobrą wiadomością dla globalnych rynków.

Fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Notowania kontraktów pozwalających obstawiać ryzyko dewaluacji riala w horyzoncie 12-miesięcznym skoczyły w poniedziałek najmocniej od stycznia. Tego samego dnia ceny ropy, głównego towaru eksportowego Arabii Saudyjskiej, spadły o 4,1 proc., był to też pierwszy dzień handlu po objęciu stanowiska szefa saudyjskiego banku centralnego (SAMA) przez Ahmeda Alkholifeya.

Zmiana na stanowisku szefa SAMA pobudziła spekulację, że instytucja zgodzi się na spadek wartości krajowej waluty, po tym jak wartość rezerw walutowych topniała 14 miesięcy z rzędu. W marcu wartość rezerw sięgnęła 579 mld USD, co i tak dało Saudyjczykom czwarte miejsce na świecie pod tym względem. Paradoksalnie dewaluacja riala mogłaby być dobrą wiadomością dla globalnych rynków. Wyprzedaż rezerw, związana z obroną kursu riala, oznaczała upłynnienie przez Saudyjczyków wartych dziesiątki mld USD obligacji i akcji z globalnych rynków.

- SAMA zapewniło, że zamierza utrzymać powiązanie riala z dolarem, więc wahania w notowaniach kontraktów są związane jedynie ze spekulacją – komentowała jednak w wypowiedzi dla Bloomberga Anita Yadav, szefowa analiz rynku obligacji w banku Emirates NBD PJSC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ryzyko dewaluacji saudyjskiego riala skokowo wzrosło