"Ryzyko inwestycyjne jest duże"

Analizy Online
10-12-2009, 12:12

Zdaniem Marka Mikucia, wiceprezesa zarządu i dyrektora inwestycyjnego TFI Allianz Polska, sytuacja staje się coraz bardziej frustrująca dla inwestorów indywidualnych. Rynek co prawda powoli rośnie i  wyznacza nowe roczne maksima, ale dzieje się to tylko na indeksie WIG20.

Tak mierna szerokość rynku nie najlepiej świadczy o jego sile, ale na razie nie widać symptomów zmiany tendencji - napisano w artykule na stronach Analizy Online.

Zdaniem Mikucia, z punktu widzenia analizy technicznej nadal obowiązuje scenariusz wzrostowy, pomimo małej szerokości rynku i znacznie słabszej dynamiki trendu niż wiosną czy latem. Wprawdzie grudzień nie jest „dobrym” miesiącem na spadki na rynku, inwestorzy raczej liczą na efektowne zakończenie roku (rajd św. Mikołaja), ale należy cały czas zachować czujność, bo w mijającym roku nie sprawdzały się żadne reguły kalendarzowe, a ryzyko inwestycyjne po tak długiej fali wzrostowej jest duże.

- Warto więc pamiętać o poziomie obrony dla posiadaczy akcji, który naszym zdanie powinien znajdować się w przedziale 37.000-37.500 pkt na indeksie WIG. Cały czas również należy mieć w pamięci ważne poziomy z punktu widzenia teorii fal: 32.500 pkt na indeksie WIG i 945-960 pkt na amerykańskim S&P 500. Dopóki rynki znajdują się powyżej, należy zakładać kontynuację trendu wzrostowego - ocenia Mikuć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Analizy Online

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / "Ryzyko inwestycyjne jest duże"