Ryzyko obniżenia prognozy przez Intela zdołowało indeksy europejskich giełd

opublikowano: 31-08-2004, 18:15

Wtorkowe notowania na głównych europejskich parkietach stały pod znakiem przeceny napędzanej korektą w sektorze zaawansowanych technologii. Pogorszeniu nastrojów posiadaczy akcji tych spółek wywołały spekulacje, że amerykański Intel może zweryfikować w dół prognozę zysków.

Na cenzurowanym znalazły się tym samym papiery takich gigantów jak niemieckiego Infineona (-5 proc.), czy holenderskiego ASML (niemal -4 proc.). Obawy wydają się uzasadnione, gdyż analitycy Morgan Stanley, JP Morgan chale i Prudential Equity Group stwierdzili, że niższa sprzedaż komputerów musi negatywnie przełożyć się na rynek chipów.

Po poniedziałkowej zwyżce, doszło też do realizacji zysków w sektorze farmaceutycznym. Na nic zdały się bardzo dobre wyniki półrocza i zapowiedź znaczącego wzrostu sprzedaży po wprowadzeniu do obrotu nowych leków przez Sanofi-Aventis. Mimo tak jednoznacznie pozytywnych impulsów, kurs francusko0niemieckiego potentata spadał. W przypadku Bayeru, przecenę uzasadniały słabsze od oczekiwań rynku rezultaty II kwartału. Podczas gdy, analitycy spodziewali się zysku netto rzędu 175 mln euro, spółka z Leverkusen zarobiła tylko 128 mln euro.

Słabo zaprezentował się największy szwajcarski bank – UBS. Korekta notowań nastąpiła po podjęciu decyzji o przejęciu SoundView Capital Markets od największego amerykańskiego dyskontowego brokera papierów wartościowych, spółki Charles Schwab. Wartość transakcji wyniesie 265 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ryzyko obniżenia prognozy przez Intela zdołowało indeksy europejskich giełd