Ryzyko presji płacowej w sektorze budżetowym niweluje dalsze obniżki stóp - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 31-05-2006, 17:34

Czynnik ryzyka związany z naciskami płacowymi w sferze budżetowej, który wskazała Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w komunikacie po posiedzeniu, jest bezpośrednim czynnikiem, który niweluje możliwość dalszych obniżek w 2006 roku, oceniają ekonomiści.

Czynnik ryzyka związany z naciskami płacowymi w sferze budżetowej, który wskazała Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w komunikacie po posiedzeniu, jest bezpośrednim czynnikiem, który niweluje możliwość dalszych obniżek w 2006 roku, oceniają ekonomiści.

„Bardzo niska inflacja, a także ryzyko presji płacowej w sferze budżetowej, zaznaczony przez RPP, z jednoczesnym wzrostem prywatnej konsumpcji jasno pokazuje, że nie będzie kolejnych obniżek stóp procentowych” – oceniają ekonomiści Banku BPH w komentarzu do środowej decyzji RPP.

Ich zdaniem, presja płac może spowodować nawet podwyżki stóp procentowych.

„Jeśli presja płacowa okaże się wyższa, niż wcześniej się spodziewano, trzeba wziąć pod uwagę podwyżki stóp procentowych, ale dopiero w 2007 roku” – oceniają.

„Ale, ogólnie rzecz ujmując, komunikat RPP po posiedzeniu jest neutralny dla rynku” – dodali.

Tymczasem na środowej konferencji prasowej po posiedzeniu RPP jej przewodniczący Leszek Balcerowicz powiedział, że presja płacowa może przełożyć się na inne sektory.

„Takie przełożenie musi mieć wpływ na inflację i może prowadzić do napięć w sektorze finansów publicznych” – powiedział.

RPP postanowiła utrzymać w maju stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, ponieważ od poprzedniego posiedzenia, także zakończonego pozostawieniem parametrów polityki pieniężnej bez zmian, nie zmienił się bilans ryzyk inflacyjnych.

W tym roku RPP dwukrotnie obniżała stopy procentowe – łącznie o 50 pb w przypadku głównej stopy referencyjnej, która wynosi obecnie (od 1 marca) 4,00%.

Następne posiedzenie rady odbędzie się 27-28 czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ryzyko presji płacowej w sektorze budżetowym niweluje dalsze obniżki stóp - analitycy