Ryzykowna gra na krótko

Paweł Wojtaszek
16-06-2003, 00:00

Do wygaśnięcia czerwcowej serii kontraktów na WIG20 zostały tylko cztery sesje. Zbliżający się termin zakończenia notowań tej serii powinien sprowadzić wartości futures do poziomu indeksu. Tymczasem kontrakty rozciągają ujemną bazę nawet do 14 pkt. Ta anomalia świadczy o niewielkiej dojrzałości rynku i sprawia, że wzrasta ryzyko w przypadku zajmowania krótkich pozycji. W najlepszym razie baza może się wyzerować przez spadek indeksu.

W jeszcze gorszej sytuacji są posiadacze krótkich pozycji przechodzący na serię wrześniową. Poza ujemną bazą ryzykują dodatkowo dystans do fair value — wartości, po jakiej teoretycznie powinny być notowane kontrakty, liczonej jako iloczyn wartości indeksu i stopy procentowej, w okresie do wygaśnięcia kontraktu. Fair value dla FW20U3 wynosi 1240 pkt przy indeksie 1224 pkt. W tej sytuacji kupowanie jest obarczone o wiele mniejszym ryzykiem. Po przekroczeniu przez WIG20 poziomu 1200 pkt zajęliśmy długą pozycję. Utrzymujemy ją tylko ze względu na ujemną bazę i bliski termin wygaśnięcia serii.

Reakcja rynku na wyniki referendum świadczy, że giełda jest w słabej kondycji. Sytuacja polityczna pogłębia niepewność. Przyszły tydzień ze względu na długi weekend nie przyniesie zmian. W najbliższym czasie na GPW powinna utrzymywać się stagnacja i próby podniesienia rynku. Jednak trzeci kwartał na świecie powinien stać pod znakiem spadków, które doprowadzą do osłabienia również na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Wojtaszek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ryzykowna gra na krótko