Rząd będzie rozmawiał o miliardowej inwestycji LG Philips

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 19-08-2005, 21:54

Według nieoficjalnych informacji, koncern LG Philips zainwestuje miliard euro w podwrocławskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. O tej rekordowej inwestycji polska delegacja rządowa ma rozmawiać od niedzieli w Korei Płd.

Według nieoficjalnych informacji, koncern LG Philips zainwestuje miliard euro w podwrocławskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. O tej rekordowej inwestycji polska delegacja rządowa ma rozmawiać od niedzieli w Korei Płd. Według IAR, delegacja polskiego rządu ma rozmawiać o wybudowaniu trzech fabryk produkujących ekrany ciekłokrystaliczne, opony oraz lodówki. Mówi się o koncernach elektronicznym grupy LG Philips oraz firmie oponiarskiej Hankook. Jeśli wszystkie inwestycje dojdą do skutku, ich wartość może wynieść nawet 2 mld USD, a zatrudnienie mogłoby znaleźć około 20 tysięcy osób. 

Wizyta polskich przedstawicieli w Korei ma potrwać do 25 sierpnia - poinformowało w piątkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Delegacji będzie przewodniczył wiceminister gospodarki Marcin Kaszuba. W skład delegacji mają wejść też przedstawiciele samorządu, w tym wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.

LG Philips zamierza zainwestować w Polsce miliard euro. Według nieoficjalnych informacji, koncern planuje budowę dwóch fabryk telewizorów LCD pod Wrocławiem, w których pracę znalazłoby 10-12 tys. osób. LG Philips LCD to największy producent płaskich ekranów na świecie. Właścicielami spółki są holenderski Royal Philips Electronics oraz koreański LG Electronics, kontrolujące po 45,5 proc. kapitałów.

Decyzja o inwestycji w Kobierzycach nie zapadnie jednak od razu po spotkaniu z polską delegacją. Pod koniec sierpnia zbiera się w tej sprawie walne zgromadzenie akcjonariuszy. Kolejne planowane jest na początek września. LG oprócz Biskupic Pogórnych w gminie Kobierzyce bierze pod uwagę dwa miejsca - w Czechach i na Słowacji.

Historia rywalizacji Polski z Czechami i Słowakami o dużych inwestorów nie wygląda najlepiej. Dotychczas wygrywali nasi południowi sąsiedzi, jeśli chodzi choćby o batalie o fabryki Citroena, Toyoty czy Hyundaia. Jednak ostatnio fortuna się odwróciła - MAN wybrał podkrakowskie Niepołomice. Jest nadzieja, że po nim jednak przyjdą następni. Poza LG są duże szanse na inwestycję Volvo w fabrykę autobusów. Według nieoficjalnych doniesień inwestycją w Polsce zainteresowany jest też duży producent opon Hankook.

DA (PAP, IAR)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd będzie rozmawiał o miliardowej inwestycji LG Philips