Rząd chce pomóc rolnikom, których dotknęła klęska wymarznięcia upraw

03-07-2007, 14:34

Rząd podjął we wtorek uchwałę w sprawie pomocy rolnikom, którym wymarzły uprawy owoców i warzyw na początku maja. Rząd zakłada, że szkody dotyczą 145 tys. ha sadów i wynoszą ok. 800 mln zł.

Zgodnie z planem, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzieli dopłat do oprocentowania kredytów bankowych oraz poręczeń i gwarancji spłaty kredytów na wznowienie produkcji wágospodarstwach dotkniętych klęską wymarznięcia.

Łączna pomoc nie może przekroczyć 80 proc. kwoty obniżenia dochodu gospodarstwa na skutek wymarznięcia upraw, a na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, np. górskich ľ 90 proc. tej kwoty.

Program przewiduje także możliwość wydłużenia do 5 lat okresu spłaty kredytów naáwznowienie produkcji, zaciągniętych wcześniej w związku ze stratami powstałymi w wyniku tej klęski.

Spłata pozostałych kredytów z dopłatami do oprocentowania ze środków ARiMR może być rolnikom prolongowana zgodnie z postanowieniami umów zawartych przez agencję z bankami kredytującymi.

Ponadto program pomocy zakłada podwyższenie dopłaty do składki ubezpieczenia upraw rolnych z 35 do 50 proc., odraczanie lub rozkładanie na dogodne raty składek na ubezpieczenie społeczne w KRUS, stosowanie ulg w opłatach czynszu dzierżawnego oraz ulg i zwolnień w opłatach podatku rolnego. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd chce pomóc rolnikom, których dotknęła klęska wymarznięcia upraw