Rząd chce przesunąć posiedzenie KNB ws. UniCredito o 2 tygodnie

Internet Securities
opublikowano: 15-03-2006, 09:02

Rząd chce, by wznawiane w środę posiedzenie Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) dotyczące wniosku UniCredito Italiano o zgodę na wykonywanie praw głosów z 71,03% akcji Banku BPH zostało przesunięte o co najmniej dwa tygodnie. Jednocześnie zapowiedziano, że w posiedzeniu KNB będzie uczestniczył prokurator.

Rząd chce, by wznawiane w środę posiedzenie Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) dotyczące wniosku UniCredito Italiano o zgodę na wykonywanie praw głosów z 71,03% akcji Banku BPH zostało przesunięte o co najmniej dwa tygodnie. Jednocześnie zapowiedziano, że w posiedzeniu KNB będzie uczestniczył prokurator.

„Chcemy doprowadzić, by dzisiejsze posiedzenie KNB zostało przesunięte o dwa tygodnie. Wówczas zdążymy zaskarżyć decyzję Leszka Balcerowicza i przywrócić Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) w prawach strony w sporze” – powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz we wtorek wieczorem w Sejmie, cytowany przez środowy „Puls Biznesu”.

Sejm obradował we wtorek do później nocy na temat dwóch wniosków o powołanie komisji śledczej do zbadania instytucji nadzorujących system bankowy w Polsce. Posiedzenie będzie kontynuowane w środę rano.

Na posiedzeniu KNB w ub. środę głos przewodniczącego komisji Leszka Balcerowicza przesądził o odrzuceniu wniosku Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) o udział przedstawiciela resortu jako strony w rozprawie. Szef KNB argumentował, że przedstawiciele resortu wyrazili już swoje stanowisko przed komisją.

Ponadto Balcerowicz wykluczył z obrad wiceministra finansów Cezarego Mecha na wniosek UCI, ponieważ według włoskiego banku minister nie był bezstronny. Zastąpiła go wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

W reakcji na te decyzje Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i Liga Polskich Rodzin (LPR) zgłosiły wnioski o powołanie komisji śledczej.

Ponadto minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ogłosił, że w posiedzeniu KNB weźmie udział prokurator.

Rząd powołuje się przy tym na Kodeks postępowania administracyjnego, według którego „prokurator ma prawo udziału w każdym stadium postępowania [...] w celu zapewnienia, by postępowanie i rozstrzygnięcie sprawy było zgodne z prawem”. Jak podkreśla „PB’, eksperci Narodowego Banku Polskiego (NBP) nie widzą przeszkód, aby przedstawiciel prokuratury brał udział w pracach komisji.

Zgoda na wykonywanie praw głosów z akcji BPH otworzy UCI drogę do fuzji tego banku z Bankiem Pekao SA, czemu sprzeciwia się polski rząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane