Rząd chce storpedować poselski projekt nowelizacji ustawy o VAT

17-06-2004, 07:52

Rząd Marka Belki nie widzi potrzeby poprawiania nowej ustawy o podatku VAT. Andrzej Raczko, minister finansów, na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów przekonał cały rząd do swego stanowiska, czyli zablokowania inicjatywy posłów opozycji. Trudno mu się dziwić, skoro jest ojcem ustawy, która została uznana za jeden z największych bubli prawnych ostatnich lat.

Nie, bo nie?

„Niewskazane jest wprowadzanie w tak krótkim czasie zupełnie nowych przepisów, ponieważ mogą one spowodować zamieszanie i niepotrzebne problemy z przejrzystością prawa” — czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Rząd uważa też, że krótki okres funkcjonowania ustawy (weszła 1 maja) nie pozwala na ocenę wpływu otwarcia granic celno-podatkowych na polską gospodarkę, jak i jej wpływu na budżet państwa. Wskazuje, że późne uchwalenie ustawy spowodowało, że podatnicy mieli tylko kilka tygodni na poznanie nowych przepisów i przygotowanie się do ich stosowania. Ponadto, zdaniem rządu, poselskie propozycje budzą wątpliwości co do zgodności z dyrektywami UE oraz stanowią zagrożenie dla budżetu państwa. Rząd nie zaprezentował żadnych wyliczeń na potwierdzenie tych opinii.

Nie wszystko jednak stracone. Partie opozycyjne projekt popierają i wszystko wskazuje na to, że zagłosują w Sejmie za wyrzuceniem przepisów bijących w polskich przedsiębiorców. Oby...

Na dziś zostało przesunięte pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o VAT. Jego twórcami są posłowie PO, PSL, SKL i PBL. Chcą wprowadzenia do ustawy tych regulacji, których nie udało się wcześniej przegłosować w trakcie parlamentarnych prac nad nową ustawą o VAT, oraz wyeliminować błędy i niejasności w przepisach. Z sondy, którą przeprowadziliśmy, wynika, że projekt zamierza poprzeć także PiS, Samoobrona, LPR oraz FKP. To już duża siła.

Wszystko w rękach SLD

Języczkiem u wagi będzie zachowanie SLD. Jak się dowiedzieliśmy, posłowie tej partii nie zamierzają doprowadzić do odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu, ale umożliwić skierowanie go do dalszych prac w sejmowej komisji finansów. Jeżeli w SLD nie zostanie narzucona dyscyplina partyjna dla sprzeciwiania się nowelizacji, to może uda się uchwalić zapisy poprawiające sytuację podatników, tak jak udało się to w kilku przypadkach podczas poprzedniego głosowania nad nową ustawą o VAT. Co na to SdPl, inna lewicowa partia? Marek Olewiński, poseł tego ugrupowania, poinformował nas, że kilka propozycji zawartych w projekcie jest dobrych, ale inne wymagają analiz i zastanowienia.

Okiem eksperta

Zmiany w VAT są konieczne

Nowa ustawa o podatku VAT jest bardzo zła i zawiera wiele kardynalnych błędów. Każda inicjatywa zmierzająca w kierunku ich eliminacji musi być traktowana poważnie. Ten projekt daje szanse wykorzenienia niektórych wad, choć propozycje poselskie wymagają doszlifowania. Rząd jest przeciwny? Uważam, że ten projekt nie stanowi istotnego zagrożenia dla dochodów budżetu państwa. Może po prostu idzie o politykę, bo to przecież projekt opozycyjny i rząd chce go zdusić w zarodku.

WITOLD MODZELEWSKI były wiceminister finansów, w 1993 r. wprowadzał ustawę o VAT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd chce storpedować poselski projekt nowelizacji ustawy o VAT