Rząd chce wzmacniać wymiar sprawiedliwości za pieniądze z UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-03-2006, 20:00

Rząd chciałby, żeby najwięcej pieniędzy z unijnego programu "Środki przejściowe 2006" trafiło na wzmocnienie polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości, wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu przesłanym PAP po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Rząd chciałby, żeby najwięcej pieniędzy z unijnego programu "Środki przejściowe 2006" trafiło na wzmocnienie polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości, wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu przesłanym PAP po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

    Rząd skierował do Komisji Europejskiej listę 23 priorytetowych projektów o łącznej wartości 25,93075 mln euro, które mają być finansowane w ramach tego programu.

    Pieniądze te miałyby trafić przede wszystkim na wzmocnienie polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości - 4,38 mln euro, na dalsze wzmocnienie służb celnych - 2,65 mln euro oraz na projekt pod nazwą Komunikacja, świadomość społeczną i wzmocnienie instytucjonalne dla funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 w Polsce -  2,2 mln euro. 

    CIR zwraca uwagę w komunikacie, że suma, na którą opiewają wybrane projekty, jest wyższa od przyznanej Polsce na 2006 r.  (wynosi 21,62 mln euro). "Biorąc jednak pod uwagę, iż w trakcie trwającego procesu programowania i ewentualnej kolejnej tury uwag, niektóre z projektów mogą nie uzyskać akceptacji Komisji, UrządKIE proponuje przekazać całą ich listę, mimo że przekraczają one przyznaną alokację na 2006 r" - wyjaśnia.

    W komunikacie przypomina się, że w listopadzie zeszłego roku Rada Ministrów zaakceptowała na 2006 rok propozycje projektów o łącznej wartości 38,1181 mln euro. Trafiły one do Komisji Europejskiej, która 6 lutego br. przekazała uwagi do wszystkich projektów złożonych przez stronę polską. Teraz na liście znalazły się 23 propozycje, które zostaną wysłane  do ponownej oceny Komisji Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane