Rząd da inwestorom 727 mln zł

MAG
06-07-2011, 00:00

Jest program wsparcia najważniejszych projektów do 2020 r.

Jest program wsparcia najważniejszych projektów do 2020 r.

Nareszcie! Dzięki wczorajszej decyzji rządu działa system wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Nie funkcjonował od początku roku. Teraz na granty przeznaczono 727 mln zł.

— Mamy w biurkach 16 projektów, które czekały na możliwość ubiegania się o grant rządowy. Ważne, że Polska ma system, nieważne — czy lepszy, czy gorszy — mówi Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

— Świetnie, że kończy się okres, gdy Polska miała inwestorom niewiele do zaoferowania. Wrócimy na radar międzynarodowych korporacji. Ostatnio zwyżki w sektorze miały charakter organiczny. Teraz można liczyć na wiele nowych projektów, zwłaszcza usługowych — komentuje Łukasz Karpiesiuk z Baker McKenzie.

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) ocenia, że w centrach usług z kapitałem zagranicznym pracuje 69 tys. Polaków, a do końca roku będzie 75,5 tys. "PB" informował w poniedziałek, że 3 tys. etatów mogą stworzyć w takich ośrodkach IBM, HP i PG. Nowy system jest korzystny dla sektora nowoczesnych usług, bo nie ogranicza możliwości ubiegania się o grant w dużych miastach (pozostałe branże będą musiały poprosić tu o zgodę rządu).

Eksperci podkreślają, że przyjęcie systemu to świetna wiadomość, ale inwestorzy czekają na kolejne sygnały.

— Potrzebna jest większa przejrzystość w pozostałych narzędziach wsparcia. Wciąż nie wiadomo, co z działaniem 4.5. — uważa Paweł Panczyj z Ernst Young.

Unijny program wspiera inwestycje o dużym znaczeniu dla gospodarki. Jest o wiele hojniejszy dla inwestorów. O ile granty rządowe to średnio 7 proc. wartości inwestycji, z programu 4.5 można dostać w gotówce 30 proc. Pieniądze się już kończą, ale Rafał Baniak, wiceminister gospodarki, zapowiedział, że będzie ponad 500 mln zł w konkursie jesiennym. Pojawiły się obawy, że konkurs będzie ograniczony do małych i średnich firm, bo Ministerstwo Gospodarki zobowiązało się do przyznania pieniędzy z działania nie tylko dużym firmom, a to one dotychczas dostały najwięcej. Z naszych informacji wynika jednak, że nie będzie zmian w regulaminie.

To nie wszystkie niewiadome. Nowy system wyklucza łączenie grantu rządowego z unijną dotacją lub ze zwolnieniem podatkowym w specjalnej strefie. Będzie to możliwe, o ile każdorazowo wyrazi na to zgodę rząd.

— Zobaczymy, jak rząd będzie traktował inwestorów, którzy poproszą o zgodę na połączenie pomocy — dodaje Paweł Panczyj.

Kto może się ubiegać o rządowy grant:

1. Inwestycja w sektorach: motoryzacyjnym, elektronicznym, lotniczym lub biotechnologicznym wysokości 40 mln zł i tworząca 250 miejsc pracy lub 160 mln zł i 50 miejsc pracy

2. Inwestycja w sektorze nowoczesnych usług tworząca co najmniej 250 etatów przy minimalnych nakładach 2 mln zł

3. Inwestycja w RD tworząca co najmniej 35 etatów dla osób z wyższym wykształceniem o minimalnych kosztach 3 mln zł

4. Inwestycja z innego sektora wartości 1 mld zł tworząca 500 etatów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd da inwestorom 727 mln zł