Rząd deklaruje 100 mld zł na drogi do 2013 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-01-2006, 19:03

Ponad 100 mld zł wyda Polska na budowę dróg i autostrad do 2013 roku - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz w czwartek na konferencji prasowej. Wcześniej odwiedził w Strykowie nieopodal Łodzi miejsce zbiegu budowanych autostrad A1 i A2.

Ponad 100 mld zł wyda Polska na budowę dróg i autostrad do 2013 roku - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz w czwartek na konferencji prasowej. Wcześniej odwiedził w Strykowie nieopodal Łodzi miejsce zbiegu budowanych autostrad A1 i A2.

    Z tych środków zostaną wybudowane autostrady A1, A2 i A4 oraz drogi ekspresowe S3 (Szczecin-Gorzów Wlkp.-Zielona Góra-Legnica), S8 (Wrocław-Łódź-Warszawa) oraz S19 (Suwałki-Białystok-Lublin-Rzeszów).

    Zdaniem premiera, jest to plan długofalowy, ale możliwy do zrealizowania. "Budowa autostrad będzie przebiegała trybem budżetowym, bo jest to tryb tańszy i sprawniejszy" - powiedział. Jako przykład podał odcinek autostrady A2 (od Konina do Strykowa), który zostanie oddany do użytku wcześniej niż odcinek tej samej autostrady z Nowego Tomyśla do Świecka, budowany w trybie koncesyjnym.

    Zapowiedział, że rząd będzie zwracał się do koncesjonariuszy, aby przyspieszyli swoje prace.

    Zarząd Autostrady Wielkopolskiej SA (koncesjonariusz A2 - PAP) poinformował w komunikacie przesłanym PAP, że wszystkie odcinki autostrady A2, które spółka oddała do użytku, były wykonane przed terminem w stosunku do zapisów zawartej z rządem Umowy Koncesyjnej.

    "Odcinek z Wrześni do Konina oddaliśmy do eksploatacji w grudniu 2002, podczas gdy wedle umowy koncesyjnej mieliśmy na to czas do lutego 2004, odcinek Krzesiny-Września oddaliśmy w listopadzie 2003, choć mogliśmy go budować do marca 2005, a Nowy Tomyśl połączyliśmy z Poznaniem o dwa i pół roku wcześniej niż przewidywała umowa" - informuje spółka.

    Koncesjonariusz poinformował również, że od 2002 roku prowadzi rozmowy i negocjacje ze stronami projektu, w tym przede wszystkim ze stroną rządową, dotyczące ustalenia warunków finansowania budowy i eksploatacji odcinka autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Jak poinformował, zgodnie z umową koncesyjną, budowa tego odcinka może rozpocząć się najpóźniej do 2008 roku.

    Jak zaznaczył premier na konferencji prasowej, w 2006 r. na budowę dróg i autostrad zostanie wydane 9,3 mld zł, pieniądze będą pochodziły "z różnych kierunków" - zaznaczył premier. Na budowę autostrad ma to być 1,7 mld zł w 2006 r. "Jeśli chodzi o budowę dróg, przechodzimy od słów do czynów" - zapowiedział Marcinkiewicz. 

    Poinformował też, iż budżet UE na lata 2007-2013 przewiduje dla Polski 91 mld euro, z tego ok. 20 mld euro zostanie przeznaczone na budowę dróg i autostrad. 

    Wraz z premierem do Strykowa przyjechał minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek, który przedstawił program budowy autostrad i dróg ekspresowych w latach 2006-2013. Program zakłada, że w 2006 roku w Polsce będzie 743 km autostrad oraz 261 km dróg ekspresowych. Trzy lata później ma być ich odpowiednio - 1072 km i843 km, a w 2013 r. - 1729 km i 1800 km. W latach 2007-2009 rząd zamierza wydać na drogowe inwestycje 38,1 mld zł, a w latach 2010-2013 - 51 mld zł.

    Ważnym elementem programu jest również remont dróg krajowych. W tym roku wyremontowanych zostanie 2 tys. km takich dróg. W kolejnych latach na ten cel przeznaczono 4 mld zł. Program zakłada m.in., że pod koniec 2009 r. będzie gotowa autostrada A1 od Gdańska do Torunia i od Strykowa do granicy z Czechami, autostrada A2 z Warszawy do zachodniej granicy Polski oraz A4 łącząca Tarnów z zachodnią granicą kraju, przebiegająca przez Kraków, Katowice, Wrocław.

    "Wszystkie te drogi poza już udzielonymi koncesjami będą realizowane w systemie budżetowym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane