Czytasz dzięki

Rząd doradzi, jak budować szybki internet

MEW
opublikowano: 09-09-2011, 00:00

MSWiA zgodziło się w końcu na projekt systemowy. Samorządy się cieszą, że będzie im łatwiej budować szerokie pasmo.

MSWiA zgodziło się w końcu na projekt systemowy. Samorządy się cieszą, że będzie im łatwiej budować szerokie pasmo.

Po wielu miesiącach problemów i konfliktów, w końcu się udało. Piotr Kołodziejczyk, wiceminister spraw Wewnętrznych i Administracji, podpisał 1 września porozumienie z Magdaleną Gaj, wiceministrem infrastruktury, na realizację projektu systemowego.

— Projekt będzie realizowany do końca 2015 roku przy budżecie wynoszącym ponad 36 mln zł — podał resort infrastruktury na swojej stronie internetowej.

Ministerstwo Infrastruktury (MI) ma koordynować prace doradcze dla samorządów, które chcą budować szerokopasmowy internet, wykorzystując środki unijne. Mamy do dyspozycji 1 mld EUR (4 mld zł) środków unijnych, które musimy wydać do połowy 2015 roku, a do tej pory podpisano umowy na zaledwie kilka proc. tej kwoty. Z każdym miesiącem rośnie ryzyko, że te środki się zmarnują. Projekt systemowy ma pomóc samorządom podejmować decyzje, czasem nawet przygotowywać dokumenty. Samorządowcy od dawna czekali na jego uruchomienie.

— Każde wsparcie jest potrzebne. Mamy nadzieję, że pomoc koordynowana ze szczebla rządowego pozwoli nam wypracować wspólne, jednolite rozwiązania dla samorządów, szczególnie dla Polski wschodniej — mówi Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w województwie podlaskim.

Na rynku telekomunikacyjnym również panuje powszechne zadowolenie.

— Projekt systemowy to duży krok do przodu. Żałuję, że ruszył z takim opóźnieniem, ale najważniejsze, że się udało. Wsparcie dla samorządów pozwoli przyspieszyć prace i zmniejszyć ryzyko zaprzepaszczenia ogromnych środków na budowę infrastruktury. Dzisiaj naszym największym przeciwnikiem jest czas — mówi Dariusz Kowalczyk, prezes TP Teltech, która razem z Alcatelem-Lucentem i Hawe chce uczestniczyć w budowie światłowodów z wykorzystaniem środków unijnych.

— Projekt systemowy da możliwość korzystania samorządom ze wszystkich elementów w zakresie praktycznego wdrażania regulacji związanych z notyfikacją projektów unijnych i budową sieci po notyfikacji projektu —mówi Eugeniusz Gaca z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Na początku MI planuje inwentaryzację stanu obecnego, a potem chce wybrać ekspertów — technicznych, technologicznych, prawnych, budowlanych. W pierwszym etapie resort wspiera stowarzyszenie Miasta w Internecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy