Rząd dyskutował o PGNiG na giełdzie, nie podjął żadnej decyzji

Internet Securities
opublikowano: 03-08-2005, 08:36

Rada Ministrów, choć dyskutowała we wtorek o debiucie giełdowym Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), nie podjęła żadnej ostatecznej decyzji w tej sprawie, wynika z ustaleń agencji ISB. Wszystko wskazuje na to, że to, czy PGNiG trafi na GPW we wrześniu rostrzygnie się dopiero na WZA spółki 8 sierpnia.

Rada Ministrów, choć dyskutowała we wtorek o debiucie giełdowym Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), nie podjęła żadnej ostatecznej decyzji w tej sprawie, wynika z ustaleń agencji ISB. Wszystko wskazuje na to, że to, czy PGNiG trafi na GPW we wrześniu rostrzygnie się dopiero na WZA spółki 8 sierpnia.

„Rada Ministrów, choć zajmowała się dzisiaj sprawą debiutu PGNiG nie podjęła żadnej konkretnej decyzji" - powiedziało ISB we wtorek źródło rządowe.

ISB dowiedziała się także, ale z drugiego źródła, że część ministrów uznała, że należy jak najszybciej zrealizować zdezaktualizowany już program rządowy, który przewidywał debiut PGNIG przed końcem czerwca 2005 roku.

„Ministrowie uznali, że skoro jest opóźnienie, należy je zniwelować i doprowadzić do debiutu PGNiG we wrześniu" - powiedział ISB drugi rozmówca. Dodał, że w czasie dyskusji pojawiły się pretensje skierowane pod adresem Jacka Sochy, który na początku czerwca wstrzymał ofertę publiczną spółki.

Z kolei sam minister ma duże wątpliwości, czy przeprowadzić emisję nowych akcji PGNiG przed wyborami. Ostatnio mówił, że obecny rząd nie zdąży już raczej przeprowadzić oferty publicznej PGNiG, a szanse, żeby to miało miejsce we wrześniu, są niewielkie.

Tymczasem w poniedziałek rada nadzorcza wydała jednogłośnie pozytywną opinię w sprawie projektu uchwały na walne zgromadzenie spółki, przewidującego emisję akcji o wartości ok. 1,5 mld zł we wrześniu br.

Opinia RN nie jest co prawda wiążąca dla walnego zgromadzenia spółki, ale minister skarbu Jacek Socha, który w PGNiG pełni tę rolę, jako 100-proc. właściciel akcji na pewno weźmie pod uwagę stanowisko RN.

WZ ma się odbyć 8 sierpnia i podjąć uchwałę w sprawie upoważnienia zarządu PGNiG do określenia terminów otwarcia i zamknięcia subskrypcji akcji serii B, zgodnie z projektem harmonogramu zapewniającego emisję akcji PGNiG we wrześniu 2005 roku.

Szczegółowy projekt harmonogramu przewiduje, że debiut praw do akcji nowej emisji PGNiG ma się odbyć 23 września.

Według dokumentu, 15 sierpnia ma zostać zakończona aktualizacja prospektu, którego skrót zostanie opublikowany 22 sierpnia.

„Ogłoszenie przedziału cenowego nastąpi 1 września, a rozpoczęcie procesu budowy księgi popytu i przyjmowania zleceń w transzy inwestorów indywidualnych 5 września" - czytamy w projekcie.

Cena emisyjna ustalona na podstawie księgi popytu i zleceń zostanie natomiast ogłoszona 15 września.

Ofercie PGNiG przeprowadzonej przez rząd premiera Belki sprzeciwia się opozycja. Platforma Obywatelska (PO) oraz Prawo i Sprawiedliwość (PiS), które po wyborach utworzą prawdopodobnie rząd koalicyjny, chcą, aby upublicznienie akcji PGNiG odbyło się najwcześniej pod koniec 2005 roku, w listopadzie-grudniu, lub w 2006 roku.

Pierwotnie oferta spółki miała się odbyć w czerwcu tego roku, jednak minister Socha odwołał ją podając jako przyczynę złą atmosferę polityczną oraz nie najlepsze warunki panujące na rynku kapitałowym.

Opublikowany na początku czerwca prospekt emisyjny PGNiG przewidywał, że oferta publiczna PGNiG obejmie 900.000.000 akcji nowej emisji serii B, z których spółka chciała pozyskać co najmniej 1,5 mld zł.

Akcje miały być oferowane w trzech równych transzach: inwestorów indywidualnych (270.000.000 akcji), krajowych inwestorów instytucjonalnych (270.000.000) i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych (270.000.000) oraz w dodatkowej puli akcji (90.000.000).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rząd dyskutował o PGNiG na giełdzie, nie podjął żadnej decyzji