Rząd Francji przeciwny przejęciu Carrefour przez Kanadyjczyków

opublikowano: 14-01-2021, 06:53

Minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że rząd Francji jest przeciwny przejęciu Carrefour przez Alimentation Couche-Tard Inc.

W środę informowaliśmy, że kanadyjski gigant detalu jest zainteresowany przejęciem francuskiego detalisty. Couche-Tard ogłosił, że zaproponował 20 EUR za każdą akcję Carrefour. Transakcja ma być finansowania głównie gotówką. Akcje Couche-Tard staniały o 9,2 proc. na giełdzie w Toronto, najmocniej od marca. W Paryżu na zamknięciu sesji giełdowej akcje Carrefour drożały o 13,4 proc.

- Jestem przeciwny tej transakcji – powiedział Le Maire w telewizji France 5.

Bruno Le Maire, fot. Bloomberg
Bruno Le Maire, fot. Bloomberg

Minister finansów zwrócił uwagę, że kryzys spowodowany przez epidemię koronawirusa pokazał jak duże znaczenie ma krajowa kontrola nad dystrybucją żywności. Przypomniał, że Carrefour i inne sklepy spożywcze zanotowały znaczący wzrost popytu w okresie ograniczeń mobilności społecznej.

Le Maire przypomniał, że dekret wprowadzony w 2019 roku, dotyczący nadzoru państwa nad zagranicznymi inwestycjami, pozwala rządowi zablokować transakcję.

Niektórzy analitycy uważają, że sprawa przejęcia nie jest wciąż zamknięta. Clement Genelot, analityk Bryan Garnier & Co. przekonuje, że ostra retoryka ministra finansów może być tylko taktyką negocjacyjną.

- Podejrzewam, że to tylko gra na poziomie komunikacji – powiedział. - Bruno Le Maire chce być zaproszony do stolika negocjacji. Nie przypuszczam, że naprawdę chce zablokować transakcję – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane