Rząd Francji rozważa opóźnienie obniżki podatków dużym firmom

opublikowano: 13-12-2018, 11:59

Flagowy projekt prezydenta Emmanuela Macrona może zostać odłożony na później, bo rząd Francji nie chce, aby deficyt budżetowy przekroczył 3 proc. PKB, wynika z nieoficjalnych informacji zdobytych przez agencję Bloomberg.

Obniżenie podatków dla firm to jeden z głównych punktów programu prezydenta Emmanuela Macrona. Obiecywał, że danina będzie spadać stopniowo aby w 2022 roku wynosić 25 proc., co zrówna ją z płaconą przez firmy w innych gospodarkach europejskich.

Niedawne obietnice finansowe złożone przez Macrona, które miały złagodzić protesty tzw. „żółtych kamizelek”, wywołały obawy co do utrzymania przez Francję deficytu poniżej dopuszczalnego przez Unię Europejską poziomu 3 proc. PKB. Aby go nie przekroczyć rząd Francji rozważa opóźnienie obniżenia podatku dużym firmom, twierdzi informator Bloomberga. Od 2019 roku miały płacić 28 proc. od pierwszych 500 tys. EUR zysku, a od pozostałej części 31 proc. Obecnie rozważane jest utrzymanie w przyszłym roku podatku w przypadku dużych firm na poziomie zbliżonym do dotychczas obowiązującego, czyli ok. 33,1 proc. Nie jest jasne, czy opóźnienie trwałoby rok, czy dłużej, twierdzi źródło Bloomberga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu