Rząd Korei Południowej chce walczyć ze spekulacją wonem

(Marek Druś)
opublikowano: 06-01-2006, 11:54

Rząd Korei Południowej jest poważnie zaniepokojony umocnieniem się wona, powiedział wiceminister finansów Kwon Tae Shin. Zapowiedział, że rząd podejmie wszelkie kroki, aby nie dopuścić do spowolnienia wzrostu gospodarczego po tym, gdy won osiągnął największą wartość od ośmiu lat.

Rząd Korei Południowej jest poważnie zaniepokojony umocnieniem się wona, powiedział wiceminister finansów Kwon Tae Shin. Zapowiedział, że rząd podejmie wszelkie kroki, aby nie dopuścić do spowolnienia wzrostu gospodarczego po tym, gdy won osiągnął największą wartość od ośmiu lat.

W czwartek won osiągnął największą wartość od listopada 1997 r. Wcześniej zyskał w trakcie pięciu sesji aż 2,5 proc. W piątek, po deklaracjach wiceministra finansów, won osłabł o 0,08 proc. do 988,10 za dolara.

Kwon powiedział, że za umocnienie wona odpowiedzialni są spekulanci kierujący się „stadną mentalnością”. Chcąc przeciwdziałać dalszej aprecjacji waluty rząd zdecydował o podwyższeniu granicy dopuszczalnych inwestycji zagranicznych i od zniesienia ich do końca roku. Rząd powoła także specjalny zespół, który zajmie się ukróceniem spekulacji wonem. Bank Korei i regulator rynku finansowego mają także obserwować rynek w poszukiwaniu budzących wątpliwości operacji walutowych.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane