Rząd m.in. o nowelizacji kodeksu postępowania karnego

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 10-12-2006, 18:24

W poniedziałek o godz.15. zbiera się rząd. Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem zmian w kodeksie postępowania karnego.

W poniedziałek o godz.15. zbiera się rząd. Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem zmian w kodeksie postępowania karnego, który przewiduje m.in. przyspieszenie procesów sądowych oraz zwiększenie praw dla ofiar przestępstw.

Projekt obszernej nowelizacji kodeksu postępowania karnego przedstawił na początku grudnia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Projekt przewiduje m.in., że każdy świadek zeznający w sądzie, m.in. ofiara przestępstwa, będzie mógł utajniać swe dane osobowe. Dane ofiar będą utajnione dla oskarżonych nie tylko wtedy (jak jest dziś) gdy stwierdzono, że grozi im niebezpieczeństwo.

Zgodnie z projektem, sąd będzie miał obowiązek informowania ofiar o wszystkich ich prawach; będą im też bezpłatnie przesyłane wszystkie orzeczenia w danej sprawie oraz protokoły czynności.

Projekt przewiduje też stworzenie Funduszu Pomocy Ofiarom Przestępstw, na który będą m.in. wpływały nawiązki zasądzane przez sądy.

Minister Ziobro zapowiedział też, niezależnie od wprowadzenia tzw. sądów 24-godzinnych (prezydent podpisał już nowelizację kodeksu karnego wprowadzającą szybkie sądy dla chuliganów - PAP), przyspieszenie zwykłych procesów.

Projekt nowelizacji kpk, przewiduje także ozszerzenie możliwości skazania oskarżonego bez rozprawy (dziś jest to możliwe, gdy podsądnemu grozi do 10 lat więzienia - teraz ma to być możliwe też przy karze do 12 lat).

Szersze także mają być możliwości dobrowolnego poddania się karze (dziś dotyczy to tylko występków zagrożonych karą od 2 do 12 lat - ma to objąć także zbrodnie zagrożone karą od 3 do 15 lat wiezienia). Oskarżony odpowiadający z wolnej stopy będzie musiał informować sąd o zmianach swego numeru telefonu czy maila.

Projekt przewiduje, że sądy mają mieć większe możliwości zlecania prokuraturze uzupełniania materiałów śledztwa. Sądy II instancji, rozpatrując apelacje, będą mogły orzekać surowsze kary, jeśli ustalą nowe okoliczności sprawy. Procesy mają być nagrywane - co wyeliminuje długotrwałe protokołowanie, które wydłuża czas rozprawy.

Ponadto ma być stworzona "profesjonalna służba doręczeniowa", która ma zapewnić szybkie doręczenia wezwań.

Ministrowie mają także pracować w poniedziałek nad projektem ustawy o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej.

W planach posiedzenia rządu są także m.in.: projekt zmian w ustawie o jednostkach badawczo-rozwojowych, projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane