Rząd m.in. o pakiecie deregulacyjnym

PAP
opublikowano: 25-09-2012, 11:47

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu, zajmie się m.in. pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez resort sprawiedliwości. Ministrowie mają ponadto przyjąć wniosek do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

"Usunięto wszelkie rozbieżności między stanowiskami wszystkich ministerstw, (więc) przewiduję, że projekt będzie przyjęty bez żadnych poważnych kontrowersji" - powiedział w piątek o pakiecie deregulacyjnym minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Projekt nowelizacji ponad 20 ustaw ma doprowadzić do całkowitej lub częściowej deregulacji 49 zawodów regulowanych (z ogólnej liczby 380, jakie mamy w Polsce).

Resort sprawiedliwości chce, aby całkowicie zniesiono wymagania ustawowe m.in. dla przewodników i pilotów; licencje i wymogi mają też przestać obowiązywać pośredników pracy i doradców zawodowych. Zniesiony ma zostać egzamin i wymóg praktyki zawodowej. Kursy, egzaminy i licencje zniesione zostaną też w odniesieniu do pracowników ochrony fizycznej.

Po prezentacji tych propozycji przez Gowina nastąpiła faza konsultacji politycznych i społecznych. Przedstawiciele niektórych grup zawodowych (m.in. taksówkarze) protestowali przeciwko proponowanym zmianom, co także doprowadziło do korekt projektu.

W ciągu najbliższych tygodni resort sprawiedliwości ma przedstawić do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych drugi projekt otwierający dostęp do około 100 zawodów.

Na wtorkowym posiedzeniu ministrowie mają też przyjąć wniosek do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Obecna, 11. Zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, liczy 2500 żołnierzy i pracowników wojska, a 200 żołnierzy pozostaje w odwodzie w kraju. Taką liczebność polski kontyngent utrzymywał przez ostatni rok, po poprzedniej redukcji.

Podstawą działania obecnej zmiany jest postanowienie prezydenta obowiązujące do 15 października.

Kolejne zmniejszenie kontyngentu zapowiedziano na październik br. Według planów MON w ramach sił NATO w Afganistanie - przez dwie kolejne półroczne zmiany - ma przebywać ok. 1800 osób, a 400 kolejnych będzie liczył odwód strategiczny.

Dwie ostatnie zmiany – 14. i 15. mają liczyć po 1000 osób w rejonie misji i 400 w kraju, i koncentrować się nie na zadaniach bojowych, lecz doradczo-szkoleniowych. Zgodnie ze strategią NATO misja ISAF ma się zakończyć w 2014 roku.

Rząd zajmie się również projektem uchwały w sprawie określenia "Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2013 – 2018". Rząd ma ustawowy obowiązek sprawowania nadzoru nad realizacją programu rozwoju sił zbrojnych oraz składania Sejmowi - w okresach dwuletnich - informacji o wykonaniu programu, razem z kierunkami przebudowy i modernizacji sił zbrojnych na kolejny okres.

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów, to projekt uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Kraju 2020.

Celem Strategii - według resortu rozwoju regionalnego - jest m.in. zapewnienie środków na działania rozwojowe, wzmacnianie warunków sprzyjających realizacji potrzeb i aktywności obywatela, wzmocnienie stabilności makroekonomicznej, wzrost wydajności gospodarki, zwiększenie innowacyjności gospodarki i rozwój kapitału ludzkiego.

Inne zadania, to m.in: zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych, efektywności energetycznej i poprawy stanu środowiska oraz zapewnienie dostępu i określonych standardów usług publicznych.

Ministrowie rozpatrzą także projekt ustawy Prawo pocztowe, którego celem jest pełna liberalizacja rynku usług pocztowych (zniesienie dotychczasowego obszaru usług zastrzeżonych dla operatora publicznego) przy jednoczesnym zapewnieniu świadczenia usług powszechnych.

Projekt - według autorów zmian - dostosowuje zasady działania rynku pocztowego do warunków konkurencyjnych, w tym zapewnienie finansowania obowiązku świadczenia usług powszechnych, jeżeli obowiązek ten pociąga za sobą powstanie kosztu netto i jeżeli stanowi nieuzasadnione obciążenie finansowe dla operatora świadczącego usługę powszechną.

Kolejne posiedzenie rządu zapowiedziano na czwartek, kiedy to Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy budżetowej na rok 2013.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Rząd m.in. o pakiecie deregulacyjnym