Rząd m.in. o powołaniu woj. środkowopomorskiego i sklepach wielkopowierzchniowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-02-2006, 12:36

Podczas rozpoczętego we wtorek w południe posiedzenia rząd ma m.in. przyjąć stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej powołania nowego, 17. województwa - środkowopomorskiego.

Podczas rozpoczętego we wtorek w południe posiedzenia rząd ma m.in. przyjąć stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej powołania nowego, 17. województwa - środkowopomorskiego.

Projekt ustawy dotyczący powołania województwa środkowopomorskiego trafił po raz pierwszy do Sejmu już w ubiegłej kadencji. Jednak prace nad nim się nie zakończyły i dlatego w nowej kadencji parlamentarnej musiał zostać zgłoszony ponownie. W ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy.

Zgodnie z obywatelskim projektem, woj. środkowopomorskie zajmowałoby 18,8 tys. km kw. powierzchni, liczyło ok. 1,1 mln mieszkańców, składałoby się z 15 powiatów i 90 gmin; siedzibą wojewody miałby być Koszalin.

Według Eugeniusza Żubera, pełnomocnika Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej (który złożył projekt w Sejmie), brak woj. środkowopomorskiego prowadzi do dyskryminacji ludności Pomorza Środkowego, dezintegracji więzi lokalnych, degradacji i marginalizacji regionu oraz jego "spustoszenia" gospodarczego. Utworzenie województwa - uważają wnioskodawcy - da impuls rozwojowy dla regionu, m.in. przyciągnie inwestycje.

Ministrowie mają także wypracować stanowisko wobec przygotowanego przez klub Samoobrony projektu ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, który dopuszcza odmowę zezwolenia na powstanie super- lub hipermarketów w przypadku negatywnej opinii rady gminy.

Rząd ma we wtorek przyjąć stanowisko także wobec obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Również ten projekt trafił do Sejmu w poprzedniej kadencji, ale prace nad nim nie zostały ukończone, w związku z czym został złożony ponownie.

Zakłada on, że ustawa dotycząca zawodu pielęgniarki i położnej będzie zawierała również zasady wynagradzania ich. Jeden z zapisów mówi, że pielęgniarka ma zarabiać co najmniej 80 proc. średniej płacy krajowej. Inny z zapisów projektu mówi o tym, by pielęgniarka i położna po 30 latach pracy w szpitalu miała prawo do wcześniejszej emerytury.

W programie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów figuruje też projekt nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej oraz pakiet zmian w rozporządzeniach rządu dotyczących zasad wynagradzania m.in. członków gabinetów politycznych i doradców osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane