Rząd ma zajmie się projektem zmian w planowaniu przestrzennym

22-03-2007, 16:50

W przyszłym tygodniu rządowy projekt noweli ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma trafić na posiedzenie rządu - poinformowała Elżbieta Szelińska, dyrektor Departametu Ładu Przestrzennego i Architektury w resorcie budownictwa.

Jak wyjaśniła, projekt ma przyspieszyć realizację planów miejscowych. Zakłada on m.in. skrócenie i uproszczenie procedury planistycznej. Doprecyzowuje on także przepisy dotyczące obowiązku sporządzania planów miejscowych.

Zgodnie z projektem, właściciel gruntu, któremu gmina uchwali plan miejscowy, obowiązkowo będzie płacił 25-proc. od wzrostu wartości nieruchomości przy jej sprzedaży (tzw. rentę planistyczną).

"Gmina ponosi koszty opracowania studium i planu miejscowego, stad musi równoważyć swój budżet, pobierając tego rodzaju opłaty. Do tej pory opłata była fakultatywna" - wyjaśniła Szelińska. Gmina będzie miała również prawo do uchwalania planów miejscowych w miastach na terenach należących do PKP.

Projekt umożliwi wojewodom ingerencję w uchwalanie planów miejscowych w przypadku m.in. o budów dróg, czy oczyszczalni ścieków. Wojewoda będzie mógł wyznaczyć termin, w którym gmina musi przystąpić do opracowania planów miejscowych. Jeśli gmina nie wykona ich na czas, to wojewoda sam przystąpi do opracowania takiego planu i obciąży gminę.

Polska ma przyznane środki unijne na rozbudowę infrastruktury, a w przypadku opóźnień w uchwalaniu planów miejscowych mogłyby zostać niewykorzystane.

Projekt nie wpłynie na zwiększenie wydatków z budżetu państwa. Przyczyni się do sprawniejszego wykorzystania środków unijnych. Wpłynie on również pozytywnie na rynek pracy oraz na wzrost konkurencyjności gospodarki. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd ma zajmie się projektem zmian w planowaniu przestrzennym