Rząd mówi tak inwestorom

MAG
opublikowano: 14-09-2011, 00:00

Trzy strefy ekonomiczne pod koniec września się poszerzą. A to oznacza kilka dużych projektów.

Trzy strefy ekonomiczne pod koniec września się poszerzą. A to oznacza kilka dużych projektów.

Dolnośląskie Surowce Skalne, PCC Rokita, Ronal, Lorenz Bahlsen i Hemmersbach — te firmy czekają od kilku miesięcy na poszerzenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dojdzie do niego 30 września — zdecydował wczoraj rząd.

Największy projekt planuje Ronal. Szwajcarski producent kół aluminiowych i kabin prysznicowych chce w Wałbrzychu wybudować trzeci zakład w Polsce (patrz ramka). Konkretnych projektów jest pięć, ale do strefy wejdą też tereny (390 ha), na które dopiero znajdą się inwestorzy. Rząd szacuje, że łącznie powstanie 11 tys. miejsc pracy w samej strefie i 2,2 tys. w jej otoczeniu. Nakłady mogą sięgnąć 4,6 mld zł.

W Krakowskim Parku Technologicznym (KPT) budowę instalacji do produkcji kauczuków planuje Synthos. Wyda 260 mln zł. Firma ma dwa projekty — w Oświęcimiu powstanie też centrum RD. Capita (Polska), oddział giełdowej brytyjskiej spółki z sektora nowoczesnych usług, będzie mieć w Krakowie duże biuro zajmujące się klientami europejskimi. Bahlsen rozbuduje zakład piekarsko-cukierniczy.

Poszerzenie KPT o 35 ha oznacza więcej projektów. Łącznie ma powstać 2,2 tys. miejsc pracy, a inwestycje mają sięgnąć 630 mln zł.

Mielecka strefa też poszerzy się pod koniec miesiąca. Tu nie ma konkretnych projektów. Rząd przewiduje, że dzięki zmianom powstanie 4,9 tys. miejsc pracy w strefie i 980 w jej otoczeniu. Inwestycje mogą wynieść 1,4 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy