Rząd może przywrócić wyższą akcyzę na benzynę od 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-11-2005, 10:50

Rząd może przywrócić od początku 2006 roku wyższą stawkę akcyzy na benzyny, jeśli okaże się, że wrześniową obniżkę tego obciążenia rafinerie wykorzystały do podniesienia swoich marż zamiast do cięcia cen, zapowiedział w poniedziałek premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Rząd może przywrócić od początku 2006 roku wyższą stawkę akcyzy na benzyny, jeśli okaże się, że wrześniową obniżkę tego obciążenia rafinerie wykorzystały do podniesienia swoich marż zamiast do cięcia cen, zapowiedział w poniedziałek premier Kazimierz Marcinkiewicz.

„Otrzymaliśmy informacje, które nas strasznie zbulwersowały. Otóż okazało się, że obniżenie akcyzy na te paliwa do minimalnej wysokości [...] spowodowało podniesienie marży rafinerii, a więc, że państwo oddało kilkaset milionów złotych na wyższy zarobek rafinerii. I jeśli tak jest, to byłoby karygodne” - powiedział Marcinkiewicz w wywiadzie dla „Sygnałów Dnia” w radiowej Jedynce.

Zapowiedział, że w tym tygodniu minister skarbu spotka się z szefami rafinerii. Po tych spotkaniach rząd zdecyduje, co dalej z akcyzą.

„Jeśli ma być tak, że państwo polskie, budżet będzie rezygnował z jakichś pieniędzy nie po to, by ulżyć Polakom, by obniżyć ceny paliw, tylko po to, by podnieść zyski rafinerii polskich, to na to zgody być nie może” – powiedział także premier.

Wprowadzona we wrześniu obniżka akcyzy na benzyny o 25 groszy na litrze ma być wycofana 31 grudnia.

Już jako kandydat na premiera Marcinkiewicz zapowiadał na początku października, że jego rząd nie będzie proponował podwyżki akcyzy na paliwo w 2006 roku, tak jak jest to zapisane w planach Ministerstwa Finansów.

Zdaniem poprzedniego ministra finansów Mirosława Gronickiego, rezygnacja z proponowanych na 2006 rok podwyżek akcyzy na paliwa, w łącznej wysokości 16 groszy na litr, oznaczałaby ubytek w dochodach budżetu w wysokości ok. 1,4-1,6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane