Rząd nie odpuści KGHM

KAJ
opublikowano: 13-08-2009, 00:00

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że nie będzie kłaniać się związkom zawodowym.

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że nie będzie kłaniać się związkom zawodowym.

Grzegorz Schetyna, wicepremier i szef resortu spraw wewnętrznych, nie przebierał wczoraj w słowach.

— Firmy państwowe, w tym KGHM, to własność kraju, a nie związków zawodowych — zaznaczył.

Dodał, że rząd jest zdeterminowany, by przyspieszyć prywatyzację państwowych podmiotów, m.in. ze względu na potrzeby budżetu. W ten sposób odniósł się do zapowiedzi protestów w miedziowej spółce. Wczoraj związkowcy wskazywali jednak, że strajk generalny byłby ostatecznością. Na razie nie ma decyzji o strajku generalnym, a o możliwościach ratowania polskiej miedzi, związkowcy mają rozmawiać między sobą w poniedziałek.

— Na końcu naszych działań jest strajk generalny, najpierw będziemy się starali wykorzystać inne środki: spór zbiorowy, referendum wśród pracowników — przekonywał

Ryszard Zbrzyzny, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.

I dodawał:

— To musi być bardzo przemyślana i merytoryczna decyzja, zgodna z prawem.

Grzegorz Schetyna zapewniał za to, że po sprzedaży części akcji, państwo i tak zachowa kontrolę nad KGHM. Strajkiem się nie martwi.

— Strajk nie jest odsunięty, bo go po prostu nie ma i nie będzie, bo nie ma powodu, żeby był — ocenił szef resortu spraw wewnętrznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ

Polecane