Rząd nie reaguje na apele drobnych przedsiębiorców

Mira Wszelaka
opublikowano: 20-03-2006, 00:00

Zarówno premier, jak i minister finansów milczą w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Brukseli o obniżenie VAT na remonty i usługi fryzjerskie.

Martwa cisza — tak Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP), komentuje reakcję rządu na apel przedsiębiorców, który złożyli najpierw na ręce ministra finansów, a później premiera. Sprawa dotyczy obniżenia stawek VAT na usługi pracochłonne, co umożliwia załącznik K do VI dyrektywy UE. Jedynym warunkiem jest przesłanie do 30 marca do Komisji Europejskiej specjalnego wniosku.

— To kpina. Najpierw mówimy przedsiębiorcom, że Polska odniosła w negocjacjach podatkowych z Unią sukces, a później sami blokujemy możliwość korzystania z przywileju. Nie złożymy broni — zapowiada Jerzy Bartnik, prezez ZRP.

Dodaje, że w przyszłym tygodniu pojawi się okazja, by spotkać się z premierem podczas posiedzenia prezydium Komisji Trójstronnej.

— Nim wniosek trafi do Brukseli, potrzebne są uzgodnienia z nami dotyczące warunków, na jakich miałaby obowiązywać obniżona stawka. Analiza jest potrzebna nie Brukseli, ale rządowi, by wiedział, z jakim spadkiem wpływów do budżetu musi się liczyć — mówi Jerzy Bartnik.

Przesiębiorcy chcą obniżki stawek tylko dla wybranych usług spośród listy wymienionych w załączniku.

„Polska powinna wybrać z tej listy usługi modernizacji i remontów mieszkań prywatnych oraz usługi fryzjerskie, które należą do jednych z liczniejszych branż usług rzemieślniczych. Uważamy, że właśnie w tych usługach występuje ścisły związek między niższą ceną usług wynikającą z obniżenia stawek podatku a przewidywanym wzrostem popytu i zatrudnienia, stanowiących jedno z branych pod uwagę kryteriów zawartych w dyrektywie unijnej” — czytamy w piśmie przesłanym do Ministerstwa Finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu