Rząd nie rezygnuje z kagańca dla miast

JKW
opublikowano: 12-01-2012, 00:00

Resort finansów i samorządy zostały przy swoich stanowiskach dotyczących limitu deficytów.

Rząd i samorządy nie doszły do porozumienia w sprawie kagańca na samorządowe deficyty. Na wczorajszym spotkaniu, które odbyło się w ramach zespołu finansowego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, nie udało się osiągnąć kompromisu. Resort finansów nadal forsuje kontrowersyjną reformę, a lokalni włodarze niezmiennie protestują. W środę negocjacje będą kontynuowane.

— Negocjacje są w toku. Pozytywne jest to, że strona rządowa chociaż chce z nami rozmawiać i wsłuchuje się w nasze argumenty — mówi Danuta Kamińska, skarbnik Katowic, przewodnicząca Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich (UMP).

Po stronie rządowej w rozmowach uczestniczyli wiceministrowie finansów Hanna Majszczyk i Ludwik Kotecki. Stronę samorządową reprezentowali Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, oraz przedstawicie największychkorporacji samorządowych: Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Gmin Wiejskich. Każda z organizacji przedstawiła stanowisko odnośnie reformy i zaproponowała kompromisowe rozwiązania. Resort finansów ma odnieść się do nich na środowym spotkaniu. Spór dotyczy limitów, które mają ograniczać wydatki samorządów. Według opublikowanej w grudniu propozycji resortu, w 2012 r. łączny deficyt sektora samorządowego nie może przekroczyć 10 mld zł, w 2013 — 9 mld zł, a od 2014 r. ma zatrzymać się na docelowym poziomie 8 mld zł. Gdyby przyjęte lokalne budżety pokazały, że możliwe jest przekroczenie tych progów, uruchamiana byłaby drastyczna procedura sanacyjna, zmuszająca część jednostek (teoretycznie nawet te, które dotąd nie zaciągnęły ani grosza zadłużenia) do cięcia wydatków, w tym inwestycji. Samorządowcy przekonują, że to nieracjonalny pomysł oraz że rząd próbuje zrzucić na nich ciężar zbijania długu publicznego, samemu unikając odważnych oszczędności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu