Rząd niechętny nowelizacji

Dorota Kaczyńska
opublikowano: 16-11-2004, 00:00

Rząd jest przeciwny kontynuowaniu prac legislacyjnych nad projektem ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Zdaniem ministrów, poselski projekt reguluje tylko część kwestii związanych z supermarketami i brakuje w nim przekonującego uzasadnienia związku ekspansji supermarketów z zaburzeniami na lokalnych rynkach pracy. Autorzy projektu, mówiąc o utracie miejsc pracy, nie wskazują na konkretne źródła, powołując się na badania anonimowych członków Watykańskiego Instytutu Ekonomicznego. Ponadto — jak twierdzi rząd — wprowadzenie zezwoleń na lokalizację i utworzenie dużych obiektów handlowych byłoby ograniczeniem swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Negatywnie została też potraktowana poselska propozycja wprowadzenia w gminach opłat od wielkich powierzchni handlowych — przy jednoczesnym wprowadzeniu zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

Wart rozważenia jest natomiast, zdaniem rządu, postulat wprowadzenia opłat od supermarketów za handel w dni wolne od pracy. Minister finansów do 17 listopada ma przygotować analizę wpływów podatkowych i wyników finansowych sektora wielkich obiektów handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu