Rząd Niemiec musi oddać miliardy spółkom energetycznym

opublikowano: 07-06-2017, 18:58
aktualizacja: 07-06-2017, 19:00

Niemiecki Sąd Konstytucyjny zdecydował, że tzw. podatek nuklearny nakładany przez rząd Niemiec na spółki energetyczne od 2011 roku jest bezprawny.

Oznacza to, że spółki energetyczne, m.in. E.ON i RWE, którym rząd nakazał wycofać się z energetyki jądrowej, mogą liczyć na zwrot miliardów euro.

Zobacz więcej

Angela Merkel, kanclerz Niemiec

Bloomberg

Podatek wynosił 145 EUR od grama nowego paliwa nuklearnego. Łącznie do kasy państwa wpłynęło z tego tytułu prawie 6,3 mld EUR.

Sąd zwrócił uwagę, że podatek na nowe uranowe i plutonowe pręty paliwowe został wprowadzony po tym jak rząd pozwolił spółkom energetycznym zwiększyć okres użytkowania reaktorów. Potem, pod wpływem awarii elektrowni atomowej w Fukushimie, zdecydował o likwidacji energetyki jądrowej w Niemczech. Sąd uznał, że rząd nie miał prawa kontynuować podatku, który według sędziów był po zmianie całkiem nową daniną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.de

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu