Rząd Niemiec nowelizuje budżet, zwiększa deficyt o 49 proc.

06-10-2004, 16:56

W obliczu spadku wpływów podatkowych rząd Niemiec postanowił w środę znowelizować tegoroczny budżet, zwiększając jego planowany deficyt z 29,3 mld euro do rekordowych 43,7 mld euro. Według ministra finansów Hansa Eichela, poza zmniejszonymi wpływami podatkowymi decyzję tę wymusiły ograniczony popyt wewnętrzny i trudna sytuacja na rynku pracy.

We wtorek Federalna Agencja Pracy poinformowała, że w końcu września w Niemczech było 4,257 mln bezrobotnych - co jest najwyższym wskaźnikiem dla tego miesiąca na przestrzeni ostatnich siedmiu lat. W lutym przyszłego roku, kiedy w myśl obecnych reform socjalnych wielu odbiorców zasiłków społecznych zostanie przekwalifikowanych na bezrobotnych, ich liczba może przekroczyć psychologiczną granicę pięciu milionów - ostrzegła Agencja.

Mimo przewidywanego rekordowego deficytu Eichel nie planuje żadnych dodatkowych przedsięwzięć oszczędnościowych. Jak napisał minister w uzasadnieniu projektu nowelizacji budżetu, po trzech latach gospodarczej stagnacji wzmogłyby one obecne "poważne" zakłócenie równowagi ogólnoekonomicznej.

W znowelizowanym budżecie jego długi będą o 19,1 mld euro większe niż inwestycje - czego niemiecka konstytucja zasadniczo zabrania. Dopuszcza jednak wyjątek dla sytuacji nadzwyczajnej, określanej jako "zakłócenie równowagi ogólnogospodarczej" - i właśnie z furtki tej skorzystał Eichel. Podobnie obecny rząd postąpił w latach 2002 i 2003, naśladując skądinąd postępowanie kanclerzy Helmuta Kohla i Helmuta Schmidta z przeciwstawnych obozów politycznych.

Według opozycyjnej CDU/CSU, nowelizacja budżetu ujawnia "pełne fiasko czerwono-zielonej polityki finansowej". Wobec dwuprocentowego wzrostu gospodarczego i głoszonej przez rząd trwałej poprawy koniunktury minister nie może powoływać się na ewentualne zakłócenia równowagi ogólnoekonomicznej - twierdzą chadecy.

Niemcy w bieżącym roku już po raz trzeci nie zdołają utrzymać swego deficytu budżetowego na poziomie poniżej 3 procent produktu krajowego brutto - czego wymaga unijny pakt stabilizacyjny, wiążący wszystkie państwa strefy euro. Eichel zapowiadał początkowo, że od roku 2006 Niemcy będą miały zrównoważony budżet, ale obecnie już tego nie powtarza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd Niemiec nowelizuje budżet, zwiększa deficyt o 49 proc.