Rząd Niemiec oczekuje przełomu ws. Opla w najbliższych tygodniach

PAP
29-07-2009, 16:11

Niemiecki rząd oczekuje, że w nadchodzących tygodniach nastąpi przełom w negocjacjach dotyczących przejęcia koncernu motoryzacyjnego Opel.

"Na koniec musimy dojść do wspólnego rozwiązania. To się uda. Krok po kroku posuwamy się do przodu" - powiedział w środę rzecznik rządu w Berlinie Ulrich Wilhelm.

Zapewnił, że nie jest zaniepokojony postępowaniem amerykańskiego właściciela Opla, koncernu General Motors, który według nieoficjalnych informacji preferuje belgijski fundusz RHJ jako nowego inwestora dla Opla.

Niemieckie władze oraz związki zawodowe w Oplu opowiadają się za przejęciem spółki przez kanadyjsko-austriackie konsorcjum Magna oraz rosyjski bank państwowy Sbierbank.

"Każdy ma wprawdzie swoje określone interesy, ale na końcu strony muszą się porozumieć" - dodał. Według Wilhelma rząd federalny jest zainteresowany możliwie największym zabezpieczeniem poręczeń, których państwo ma zamiar udzielić Oplowi. Gwarancje te mają opiewać na 4,5 mld euro w przypadku przyjęcia spółki przez Magnę.

Za "ważny krok" rzecznik uznał decyzję Magny, która poprawiła swą ofertę, proponując dokapitalizowanie Opla większą kwotą - 350 mln euro zamiast początkowo proponowanej sumy 100 mln euro.

Jeszcze w tym tygodniu w Waszyngtonie, na marginesie spotkania przygotowawczego do szczytu G20 w Pittsburghu, może dojść do rozmów na temat Opla pomiędzy doradcą niemieckiej kanclerz Jensem Weidemannem z przedstawicielami rządu USA.

Tymczasem główny negocjator General Motors w sprawie Opla, wiceprezes grupy John Smith napisał w blogu na stronie internetowej koncernu, że oferta Magny zawiera elementy, na które nie może zgodzić się GM. Dotyczą one kwestii własności intelektualnej oraz interesów rosyjskich.

Według środowego dziennika "Financial Times Deutschland" Magna i Sbierbank żądają dostępu do patentów i rozwiązań, które GM dzieli ze spółkami trzecimi w ramach joint venture, jak południowokoreańska GM Daewoo. Sbierbank miałby m.in. żądać, by częścią transakcji dotyczącej Opla było przekazanie praw GM do Chevroleta w Rosji.

"GM ma partnerów w innych częściach świata, którzy mają udział w tych aktywach (...) po prostu nie moglibyśmy zrealizować przedstawionych warunków transakcji" - napisał Smith.

Z kolei - jak dodał - oferta RHJ "ma prostszą strukturę i byłaby łatwiejsza do realizacji". Smith zaznaczył, że GM jest "w pełni otwarty na to, by osiągnąć zadowalające rozwiązanie z każdym z oferentów".

Anna Widzyk (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Rząd Niemiec oczekuje przełomu ws. Opla w najbliższych tygodniach