Rząd Niemiec uchwalił wspieranie imigracji wykwalifikowanych pracowników

  • PAP
opublikowano: 02-10-2018, 12:38

Niemiecki rząd uchwalił we wtorek wytyczne, przewidujące udzielanie wykwalifikowanym pracownikom z państw spoza Unii Europejskiej zgody na maksymalnie półroczny pobyt w Niemczech w celu poszukiwania zatrudnienia.

Wytyczne zaaprobowały wcześniej we wtorek oba ugrupowania koalicji rządowej - chadecki blok CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel i Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD). Warunkami ubiegania się o zgodę będą fachowe wykształcenie i wystarczająca w planowanej działalności zawodowej znajomość języka niemieckiego.

Wytyczne nie prezentują konkretnych kryteriów dla cudzoziemców, którzy przebywają w Niemczech na prawach osób tolerowanych po tym, gdy odmówiono im azylu. Kwestia ta ma zostać uregulowana później w ustawie o pobycie.

Zagadnienia azylu i imigracji zarobkowej rząd chce nadal traktować odrębnie. "W ustawie o pobycie zdefiniujemy jasne kryteria wiarygodnego statusu osób tolerowanych, które utrzymują się z działalności zarobkowej i są dobrze zintegrowane" - czytamy w wytycznych. Jak zaznaczono, w ten sposób rozszerzy się możliwości, jakie stoją obecnie przed osobami tolerowanymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu