Rząd o obywatelskim projekcie ustawy ws. Grupy Lotos

PAP
24-01-2012, 11:31

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu ma m.in. przyjąć stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez państwo polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos.

Zgodnie z projektem, państwo będzie zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Lotosu, a nadzór nad tym ma spoczywać na Radzie Ministrów. Podpisy pod obywatelskim projektem gromadził Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Polski Lotos, któremu wsparcia udzieliło PiS.

W październiku 2010 roku resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie nabycia 69 mln 76 tys. 392 akcji Grupy Lotos, stanowiących 53,2 proc. kapitału zakładowego firmy. Do negocjacji zaproszono zainteresowane podmioty "ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej".

Pod koniec maja 2011 roku rosyjski dziennik "Kommiersant" poinformował, że TNK-BP - trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji - złożył wstępną ofertę zakupu akcji Grupy Lotos.

W czerwcu Ministerstwo Skarbu Państwa wyłoniło cztery podmioty, w tym jeden warunkowo, spośród których zostanie wybrany inwestor dla Grupy Lotos. Nazwy wyłonionych podmiotów nie będą podawane do publicznej wiadomości.

Premier Donald Tusk mówił w czerwcu, że Polska, jako poważny partner i państwo, nie może wykluczać z definicji żadnego inwestora, "dlatego że ma taką czy inną narodowość, albo nie podoba się, tej czy innej redakcji". "Będziemy oceniać wyłącznie te inwestycje, ewentualnych inwestorów, wyłącznie pod kątem naszego interesu narodowego i interesu samej firmy Lotos" - zapowiedział.

We wtorek na konferencji prasowej europoseł Jacek Kurski (Solidarna Polska) zaapelował do premiera i rządu, aby pozytywnie zaopiniowali obywatelski projekt ustawy w sprawie Grupy LOTOS S.A. "Grupa LOTOS to klejnot w koronie w polskim przemyśle strategicznym, który na zawsze powinien pozostać w rękach państwa polskiego" - powiedział Kurski.

Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliw w Polsce. W skład Grupy Lotos oprócz Grupy Lotos - spółki matki - wchodzi też: Lotos Czechowice, Lotos Jasło, Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu na Morzu Bałtyckim), a także kilkanaście innych spółek-córek. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec 2010 roku wyniosło 5010 osób.

Rząd zajmie się również projektem nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Zmiany w ustawie mają na celu wprowadzenie nowego instrumentu w ramach tzw. wsparcia specjalnego (płatności do tytoniu). Według autorów zmian, ustawa ma poprawić jakość produkowanego w kraju surowca tytoniowego.

Ministrowie rozpatrzą też projekt noweli ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Dokonanie zmian w ustawie jest konieczne ze względu na zmiany w prawie unijnym oraz potrzebę usunięcia występujących w niej błędów i niespójności.

Celem projektowanej ustawy jest uporządkowanie i poprawa przepisów dotyczących obrotu towarami o znaczeniu strategicznym z zagranicą oraz zapewnienie skuteczności unijnego rozporządzenia w sprawie ustanowienia wspólnotowego system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu.

Ministrowie mają wysłuchać także informacji na temat realizacji w 2010 roku wieloletnich programów wsparcia inwestycji.

Kolejne punkty posiedzenia Rady Ministrów to wnioski o wyrażenie zgody na udzielenie wsparcia finansowego: dla Mando Corporation Poland z tytułu realizacji inwestycji "Budowa fabryki elementów układów hamulcowych i kierowniczych w Wałbrzychu", dla Capita (Polska) Sp. z o.o. z tytułu realizacji inwestycji "Centrum Outsourcingu w Krakowie" oraz dla RONAL Polska Sp. z o.o. z tytułu realizacji inwestycji "Budowa fabryki felg aluminiowych do pojazdów samochodowych w Wałbrzychu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Rząd o obywatelskim projekcie ustawy ws. Grupy Lotos