Czytasz dzięki

Rząd o pandemii i obostrzeniach (RELACJA)

opublikowano: 08-10-2020, 14:15
aktualizacja: 08-10-2020, 14:39

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Andrzej Niedzielski przedstawiają informację na temat stanu walki z pandemią i planów rządu. Jakie będzie mieć to konsekwencje dla gospodarki?

- Liczba obecnie dostępnych łóżek to ponad 9 tys. i podejmujemy działania zmierzające do zwiększenia liczby łóżek o kilka tysięcy. Wolnych łóżek jest obecnie 60 proc. i sytuacja jest bezpieczna. Chcemy jednak działać wyprzedzająco - mówi Mateusz Morawieckie.

Zobacz więcej

Krystian Maj

Jak dodał, wciąż jest około 500 wolnych respiratorów dla chorych na COVID-19, a kolejnych 500 jest w magazynach. 

Od 10 października zasady obowiązujące w strefach żółtych będą obowiązywać w całym kraju. Oznacza to, że maseczki trzeba będzie zakładać w miejscach publicznych. 

- Jedną z przyczyn jest to, że mamy w strefie żółtej już ponad 100 powiatów, a więc jedną trzecią kraju - powiedział Mateusz Morawiecki.

W ipmrezach okolicznościowych będzie mogło wziąć udział nie więcej niż 75 osób. W restauracjach 1 osoba może przypadać na 4 mkw. W imprezach kulturalnych w pomieszczeniach zamkniętych będzie mogło wziąć udział do 25 osób, a na powietrzu - maksymalnie 100.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na zróżnicowanie liczby zgonów wśród osób w różnym wieku.

- Widać, że COVID-19 atakuje najstarsze osoby. Martwiliśmy sie powrotem dzieci do szkół, tymczasem 98,5 proc. szkół pracuje normalnie. Dzieci przechodzą bezobjawowo, albo z niewielkimi objawami. Zupełnie inna sytuacja jest jeśli chodzi o osoby powyżej 60-roku życia. Łączny udział zgonów w tej grupie przekracza 10 proc. Zachęcam seniorów do pozostawania w domach, aby przemieszczali się tylko wtedy, jeśli to będzie konieczne - powiedział premier.

- Wesele są "rozsadnikiem", miejscem, gdzie wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko. Apelujemy o dystans i zachowanie zasad sanitarnych na podwyższonym poziomie - dodał, zaznaczając, że strategia walki z pandemią będzie elastyczna. 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Premier uważa, że nie ma obecnie potrzeby izolowania Polski od innych krajów, tak, jak stało się wiosną, kiedy zamknięto granice. 

Mateusz Morawiecki zapowiedział też, żę w sobotę rząd przedstawi kolejne rozwiązania antyepidemiczne.

Strefa czerwona zostanie utrzymana, a lista objętych nią miast i powiatów będzie aktualizowana co tydzień w czwartek.

Analitycy Pekao oceniają, że restrykcje istotne z ekonomicznego punktu widzenia dotyczą m. in. zapełnienia restauracji, siłowni, publiczności na imprezach sportowych i w instytucjach kultury i rozrywki.

"Te branże i tak w większości funkcjonowały mocno poniżej swoich maks możliwości. Bezpośredni efekt rozszerzenia stref żółtych będzie więc mały. Z danych za II kwartał wiemy też, że te sektory odpowiadały nie więcej niż 1/4 spadku PKB w tym okresie. Znacznie większe skutki może mieć samoograniczanie się konsumentów i obywateli." - skomentowali na twitterze. 

Ich zdaniem samoograniczenie najbardziej negatywny skutek miałyby dla branż takich jak, gastronomia, rozrywka, podróże, być może również zakupy stacjonarne.

"Trzeba pamiętać o roli tąpnięcia popytu zewnętrznego w II kwartale. Póki co sygnały z przemysłu w Europie są ok. Wszystko to składa się na scenariusz "koślawego W", z drugim dołkiem znacznie płytszym niż pierwszy. Wstępnie zakładaliśmy spadek PKB w III kwartale o 1,5% i o 2% w IV kwartale. Ta ostatnia figura będzie musiała być zapewne zrewidowana" - dodają analitycy. 

Analitycy mBanku podtrzymali prognozę spadku PKB w 2020 r. o 3,1 proc.

"Dane kartowe sugerują, że już we wrześniu konsumenci złapali zadyszkę. Robi się delikatnie W-pierwiastkowo. Przynajmniej w krótkim terminie" - napisali na twitterze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane