Czytasz dzięki

Rząd obiecuje pomoc, firmy nadal czekają

SW
opublikowano: 27-10-2011, 00:00

Kolejne spotkanie poszkodowanych przez ZUS przedsiębiorców z Michałem Bonim zakończone obietnicami.

We wtorek odbyło się kolejne, drugie już robocze spotkanie przedsiębiorców poszkodowanych przez ZUS z ministrem Michałem Bonim.

Podobnie jak poprzednio, nie ustalono nic konkretnego. Strona rządowa miała się zapoznać z projektem zaprezentowanym przez przedsiębiorców, którzy domagają się całkowitej abolicji w sprawie naliczania przez urząd nienależnych składek od działalności gospodarczej przedsiębiorców, którzy skorzystaliz tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych.

Jednak nie pojawiły się szczegółowe rozwiązania, ze względu na okres przejściowy w rządzie. Dorota Wolicka, dyrektor Biura Interwencji ZPP, ma nadzieję, że nowy parlament zajmie się tą sprawą priorytetowo. Na to trzeba jednak będzie jeszcze poczekać. Kolejne spotkanie, już w nowej rzeczywistości parlamentarnej, odbędzie się ok. 8-9 listopada. Przedsiębiorcy mają nadzieję na spełnienie obietnic rządu. Tysiące firm jest w trudnej sytuacji i czeka na rozwiązanie.

— Wiemy już, jaki jest rozmiar sprawy. ZUS podał, że podjął decyzję o wykluczeniu z tytułu do ubezpieczeń 15 tys. przedsiębiorców, którzy jednocześnie parali się pracą nakładczą, 3 tys. 340 mających umowy-zlecenia i prawie 16 tys. posiadających umowy o pracę — mówi Dorota Wolicka.

Zaznacza, że urząd cały czas prowadzi nowe postępowania. Ponadto nie podano liczby firm, których sprawy są zawieszone. Problem dotyczy przedsiębiorców, którzy skorzystali z prawa wyboru do odprowadzania składki od działalności gospodarczej lub od pracy dodatkowej. Prawo to dawała im ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z 13 października 1998 r. Po nowelizacji ustawy ZUS zaczął się domagać zaległych składek do 10 lat wstecz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane