Rząd oddaje kontrolę nad Kałasznikowem

opublikowano: 15-11-2017, 17:16

Znany rosyjski producent broni palnej, koncern Kałasznikow, który jest własnością państwowej spółki holdingowej Rostec, wkrótce znajdzie się w rękach prywatnych inwestorów, donosi serwis CNNMoney.

Rostec poinformował, że zostało uzgodnione porozumienie w sprawie sprzedaży około połowy z posiadanego 51-proc. pakietu udziałów w producencie kultowego karabinu maszynowego AK-47 . Porozumienie jest gotowe do zatwierdzenia przez rząd.

Kałasznikow
Zobacz więcej

Kałasznikow fot. Bloomberg

Nabywcą udziałów jest prywatna firma TransKomplektHolding, której właścicielem jest po części prezes zarządu Kałsznikowa Aleksiej Krivoruchko. Firma ma już 49 proc. udziałów w Kałasznikowie.

Sprzedaż jest częścią szerszego planu prywatyzacji, ogłoszonego przez prezydenta Władimira Putina w 2016 r. Wówczas Rosja cierpiała z powodu szoku wywołanego pikującymi cenami ropy naftowej i sankcji, rozpaczliwie potrzebując  gotówki.

Pod koniec ubiegłego roku Moskwa sprzedała 19,5 proc. udziałów w naftowym gigancie, koncernie Rosnieft, które trafiły do katarskiego suwerennego funduszu inwestycyjnego oraz Glencore.

 Kałasznikow dostarcza 95 proc. swoich produktów dla rosyjskiej armii oraz eksportuje je do ponad 27 krajów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu