Właściciele domów dostaną miliardy na ekoinwestycje

AR
opublikowano: 07-06-2018, 12:54
aktualizacja: 07-06-2018, 13:03

Budżet programu "Czyste powietrze", który ma się przyczynić do redukcji smogu, wyniesie 103 mld zł. Pieniądze te będą przeznaczone m.in. na dopłaty do wymiany pieców i termomodernizacji domów najuboższch rodzin - informuje Ministerstwo Środowiska.

W czwartek (7 czerwca) przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚIGW) i Banku Ochrony Środowiska podpisali porozumienie w sprawie realizacji programu „Czyste Powietrze”. Program, który ma być jednym z priorytetów polityki państwa na najbliższe 10 lat, zakłada finansowanie zarówno termomodernizacji, jak i źródła ciepła w domach jednorodzinnych. 

Zobacz więcej

Fot. JerzyGorecki, via Pixaby CC0

- Na tego typu działania przeznaczymy 103 mld zł do 2029 r. – poinformował Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

- Zdajemy sobie sprawę, że nadrabiamy wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne, dlatego program  "Czyste Powietrze" będzie składał się z wielomilionowych funduszy na rzecz termomodernizacji, podniesienia efektywności energetycznej całego zasobu mieszkaniowego” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. 

Stare piece są dzisiaj uważane za jedno z największych źródeł zanieczyszczenia powietrza w okresie zimowym.  Wysokość dotacji na indywidualne inwestycje energetyczne wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów inwestycji związanych z redukcją tzw. niskiej emisji, w zależności od dochodu na osobę w rodzinie. Właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

W konsultacjach prowadzonych na potrzeby opracowania programu "Czyste powietrze" brały udział 33 polskie miasta z listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Lista ta obejmuje 50 miast najbardziej zanieczyszczonych substancjami szkodliwymi.

Premier Morawiecki zaznaczył, że w tych polskich miastach zostanie przeprowadzony pilotaż programu.

Krajowy Pakiet Czystego Powietrza (to pełna nazwa dokumentu), popularnie nazywany pakietem antysmogowym, ma być realizowany przez podległy Ministerstwu Środowiska Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a także szesnaście wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Z wcześniejszych zapowiedzi resortu Henryka Kowalczyka wynikało, że w ramach programu rząd na energetyczne inwestycje Kowalskiego przeznaczy znacznie mniej, bo ok. 25 mld zł.

NFOŚIGW zakłada, że wspracie obejmie ok. 3 mln domów jednorodzinnych. Pieniądze, które sfinansują program "CZyste powietrze" mają pochodzić z funduszy UE oraz środków własnych NFOŚIGW.

Dla tych gospodarstw domowych, które zainwestują w poprawę efektywności energetycznej mieszkania, a nie spełniają kryteriów dochodowych przewidzinaych w programie "Czyste powietrze" przewidzane są ulgi podatkowe. O pomyśle informowała dzisiaj minister finansów Teresa Czerwińska. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu