Rumuński rząd podtrzyma politykę obniżania podatków

PAP
opublikowano: 24-05-2018, 06:01
aktualizacja: 24-05-2018, 06:07

Rząd Rumunii podtrzyma politykę obniżania podatków i podwyższania minimalnych wynagrodzeń i państwowych emerytur do 2020 r. - podał Reuters w czwartek.

Szef rządzącej w Rumunii PSD Liviu Dragnea powiedział, że dążąc do poprawy poziomu życia, rząd Rumunii będzie kontynuował politykę obniżania podatków i podwyższania minimalnych wynagrodzeń i państwowych emerytur do 2020 r.

Rząd rozważa także wprowadzenie fakultatywnego przystępowania do prywatnego programu emerytalnego.

Wcześniej w marcu br. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaapelował do Rumunii, by zachowała ostrożność w celu uniknięcia przegrzania gospodarki po osiągnięciu w 2017 roku 7-procentowego jej wzrostu, najwyższego w całej Unii Europejskiej.

Według szefa misji MFW w Rumunii Jaewoo Lee na wzrost rumuńskiej gospodarki w 2017 roku miała wpływ rosnąca konsumpcja gospodarstw domowych, przy cięciu podatków i wprowadzeniu podwyżek płac.

W przypadku braku działań mających na celu zwiększenie dyscypliny budżetowej wzrost gospodarczy "będzie się stawał coraz bardziej kruchy", a zaufanie inwestorów do rumuńskiej gospodarki może spaść - ostrzegł Lee.

Jednocześnie w 2017 roku doszło do znacznego wzrostu inflacji, w wysokości 4,7 proc. PKB, najwyższej od ponad czterech lat i do gwałtownego wzrostu deficytu handlowego.

MFW spodziewa się w Rumunii w 2018 roku niższego wzrostu gospodarki, na poziomie 5 proc., z powodu słabego poziomu inwestycji publicznych i niewystarczającego postępu reform, zwłaszcza w firmach państwowych.

Bukareszt z kolei zakłada 6,1-procentowy wzrost PKB.

Rumunia przeżyła w latach 2009-2010 głęboką recesję, z której wyszła dzięki surowej polityce oszczędnościowej i pomocy finansowej w wysokości 20 mld euro otrzymanej od MFW i Unii Europejskiej. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Rumuński rząd podtrzyma politykę obniżania podatków